Největší stavbu ze sněhu, jaká kdy na území Česka a Slovenska stála, si již prohlédly tisíce návštěvníků krkonošského lyžařského střediska.

Velké množství lidí přilákala zejména sobotní večerní bitva, kdy byl hrad dobyt, a do jeho dobývání a obrany se vedle rytířských skupin zapojila také veřejnost,“ uvedl Vlastislav Fejkl ze společnosti Sportovní areál Harrachov, která ojedinělou stavbu zajišťovala.

Právě při příjezdu Krakonoše, který se symbolicky rozloučí se zimou a přivítá jaro, by se měla bitva o sněhovou pevnost opakovat.

Harrachštejn se rozkládá na parkovišti u hotelu Skicentrum a má úctyhodné rozměry. Jeho půdorys měří zhruba 40 x 20 metrů, vévodí mu 13 metrů vysoká věž, dvě bašty a cimbuří.

Na stavbě hradu Harrachovští pracovali od 4. února. Nadšenci z řad zaměstnanců sportovního areálu a lyžařských instruktorů zde odpracovali zhruba 1500 hodin a spotřebovali 9500 krychlových metrů technického sněhu.

Uvnitř hradu jsou například dvě skluzavky, jedna mírnější pro děti a jedna adrenalinová pro dospělé, a dvě nádvoří. Dá se na ně vystoupat po vnitřním a vnějším schodišti.

Vchod do stavby hlídají dva tři a půl metru vysocí rytíři, jež ze sněhu vysochal autor populárního sněhového Krakonoše na jilemnickém náměstí Josef Dufek.

S nápadem vybudovat v Harrachově nápodobu středověké pevnosti ze sněhu přišel Pavel Kneř ze Sportovního areálu Harrachov, jehož inspiroval kamarád Peter Horník.

Ten před několika lety ve Spišské Nové Vsi realizoval největší sněhovou stavbu na Slovensku. Harrachovský hrad ji však velikostí předčil. Jméno hradu stavitelé vybírali z několika variant, nejvíce se líbil právě Harrachštejn, které navrhl Martin Kňava.

Když místní s realizací sněhové pevnosti začali, úplně přesně ještě nevěděli, jak ve finále bude vypadat. „Na stadionu jsme vytvořili hromadu sněhu, původně z toho důvodu, aby se na ní lidé mohli, stejně jako vloni, klouzat. Potom nás napadlo, že bychom z ní mohli udělat hrad. Projekt jsme načrtli na papír A4 podle toho, jak padla hromada, a za pochodu se to pak samozřejmě měnilo,“ řekl Pavel Kneř.