Na Dny lidové architektury bylo zdarma zpřístupněno více jak deset objektů. Většina z nich běžně slouží jako muzea, která jsou veřejnosti pravidelně přístupná. Letos se proto Liberecký kraj rozhodl, že podpoří oživení staveb doprovodnými programy. Kromě prohlídek objektů, mohli návštěvníci například v Dolních Pertolticích pozorovat, jak se vaří v černé kuchyni nebo jak se praží a mele káva. U bývalého Beranova hostince v Trávníčku si lidé užili historické scénky s hostinským Beranem, vystoupení folklorního souboru Horačky a mohli si zakoupit i zajímavé lokální výrobky z Českodubska. V semilských roubenkách se návštěvníci seznámili s lidovými řemesly, jakými jsou například ruční zpracování ovčího rouna nebo keramická výroba.

Součástí dobového programu byla i zábava pro nejmenší. Postarali se o ni loutkáři, když dětem zahráli oblíbené pohádky. V Janatově mlýně v Buřanech většina příchozích ocenila zejména jeho autenticitu. Mlýn tentokrát nevypadal jako běžné muzeum, ale plně ožil. Návštěvníky prováděli průvodci v dobových kostýmech a lidé mohli vidět v provozu i místní malou vodní elektrárnu, mlýnské složení a míchačky na těsto. Velký zájem byl i o audiovizuální program ukazující historické i současné fotografie ze mlýna a z posledního pečení v roce 1988.

Do Dnů lidové architektury se zapojily i další objekty. Zdarma mohli lidé vidět také Víseckou rychtu v Kravařích, Památník K. H. Máchy v Doksech, Frýdlantský betlém, Führichův dům v Chrastavě, Bičíkův statek v Příšovicích a Běliště v Železném Brodě.

Nabídka objektů tradičně zapojených do akce Dny lidové architektury se letos rozšířila o další dva výjimečné objekty. Tím prvním byl areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, takzvaná Harcubova chalupa, kterou dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Objektem provázel ředitel Severočeského muzea a přišli si ho prohlédnout i sami místní obyvatelé, kteří zavzpomínali na rodinu Harcubových. Druhým nově zapojeným a v letošním roce zrekonstruovaným objektem byla takzvaná Liščí bouda na Kristiánově, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

„Přála bych si, aby se dařilo památky lidové architektury rekonstruovat a vracet jim původní podobu. Bývají to nákladné rekonstrukce a ne vždy na ně majitelé mají prostředky. Příkladem nadšení pro lidovou architekturu a vynikající spolupráce s Libereckým krajem je probíhající rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, do které se pustili mladí nadšenci ze spolku Dubáci,“ vyzdvihla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Při oficiálním zahájení Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které proběhlo 15. července v Muzeu lidových staveb ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, byl Liberecký kraj opakovaně vysoce oceňován za propagaci lidové architektury. Před třemi lety navázal, jako první v republice, na celostátní formát. „Patří za to dík mé předchůdkyni Haně Maierové a kolegům z odboru. Jen mne trochu mrzí, že nám v kraji chybí podobný skanzen, jaký jsem viděla v Chlumci,“ posteskla si na závěr Vinklátová.