Do jabloneckého Městského divadla v úterý večer přišli lidé nejen kvůli svátečnímu koncertu, ale také se zvědavým očekáváním. Chystaly se totiž zpívat i hrát hvězdy.V úvodu svátečního pořadu děti zazpívaly líbivé melodie, během kterých se k nim připojil i host nejočekávanější, několikanásobná zlatá slavice Iveta Bartošová. Příjemná a usměvavá zpěvačka zahnala svým vystupováním pochybnosti některých diváků. Přesvědčila tentokrát, že se hodlá brzy na dráhu populární hudby vrátit.

Chválila spolupráci se sborem malých zpěváků, jejich profesionalitu, chování a poctivou přípravu. Vzpomněla na společné natáčení vánočního pořadu, který mohou diváci vidět na TV Barrandov v hlavním vysílacím čase. A těšila se také z toho, že se s Vrabčáky uvidí už tuto neděli na svém koncertu v Uhříněvsi.

Host z Holandska

V druhé části se představili hosté. Swingový zpěvák Jan Smigmator uvedl svého hosta, holandského trumpetistu Acka van Rooyena. Třiaosmdesátiletý pán předvedl na svůj hudební nástroj doslova sólo koncert.

Úžasné melodie tohoto hudebního žánru nenechaly nikoho na pochybách, že patří k nejlepším trumpetistům Evropy. Na pódiu ho pak vystřídal Jan Smigmator, pokračoval ve swingovém stylu, představil se jako vynikající sólista. Důkazem byly i ohlasy diváků, které prozrazovaly, že i ti, jenž dosud swing nevyhledávali, se mu teď už nebudou bránit. Zpěvák se svým hostem a kapelou Swinging Trio sklidili za svůj výkon bouřlivý potlesk.

Nechyběla Popelka

Závěrečné skladby patřily opět Vrabčákům, Vrabčatům a Ivetě Bartošové. Zazněla také známá pohádková skladba Tři oříšky pro Popelku, kterou si zanotovalo i publikum. Poslední koledu zapěl se sborem také Pavel Žur a Iveta Bartošová. Pozadu nezůstal ani radní Libereckého kraje a exstarosta Jablonce Petr Tulpa, který se před několika dny v divadle představil jako kvalitní zpěvák, když si střihl roli ve scénickém zpracování České mše svaté.

Po představení si sbormistr oddychl se slovy: „ Musím především poděkovat dětem, byly úžasné, zodpovědné, všechno se naučily." Vrabčáci teď zkouší pouze jednou týdně. Ale za adventní výkon dostali od svého učitele velikou jedničku.

Na otázku, zda se neobával spolupráce s Ivetou Bartošovou, jasně sdělil: „Už na posledním společném natáčení v TV Barrandov byla velice profesionální. Věřil jsem, že stejně taková přijede do Jablonce. Děkuji jí za to, že po svých velkých životních problémech se v našem divadle představila v pohodě a s velmi kvalitním výkonem."

Swing nadchnul

Bartošová zpívala bez playbacku. V zákulisí svůj profesionální přístup ještě potvrdila. Byla příjemná a dětem se s úsměvem podepisovala, i se s nimi fotografovala.

Adventní koncert Vrabčáků hodnotil Petr Tulpa slovy: „Byl jsem dneska překvapený jak ze scény, tak z celkového záměru. Vrabčákům to vyšlo nádherně. Šokoval mě v tom dobrém slova smyslu jazz. Když není melodický, tak ho neposlouchám. Ale dneska to nemělo chybu, chválím úplně všechny."

Zůstala princeznou

Vrabčáci pozvali také Michala Polmana, zástupce ředitele Základní školy v Mozartově ulici, kam většinou všichni chodí. Také on nešetřil slovy chvály: „Koncert byl nádherný. Výkon všech vynikající. Iveta zpívala krásně. Pro mne zůstane stále hudební princeznou v jedné z nejhezčích pohádek. Také mě velmi překvapil Jan Smigmator a jsem rozhodnutý, že swing budu poslouchat častěji."

I sama Bartošová akci hodnotila velmi hezky: „S takovými dobrými zpěváky, jako jsou Vrabčáci, se mi zpívalo krásně. Děti mě hodně podpořily, čerpala jsem z nich sílu. Jsou velmi šikovné. Vánoční atmosféra byla kouzelná."

Autor: Dagmar Březinová