Do 15. června se v Jablonci nad Nisou koná již 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Ten ve středu 12. června v Domě Scheybalových symbolicky zahájila vernisáž výstavy Senzační zprávy, jak se zpívaly a hrály.

Výstava, která bude k vidění do 2. listopadu, nabízí jedinečnou ukázku lidové tvorby v kramářské písni čerpající ze sbírky manželů Scheybalových. Kultura Jablonec, p. o., ji pro Dům Jany a Josefa V. Scheybalových připravila ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově.

Vlastní program Mezinárodního folklorního festivalu však začne o den později, ve čtvrtek 13. června v 19 hodin na letní scéně Eurocentra, kdy zahraje Hrubá hudba - hudební projekt kapel Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky, který propojuje tradiční horňácké písně s vážnou a moderní hudbou (pop, hip-hop, elektronika).

V pátek 14. a v sobotu 15. června se od 10 do 20 hodin představí široká paleta místních i regionálních folklorních souborů a speciálních hostů. Součástí akce jsou regionální řemeslné a farmářské trhy (10–18 hodin).

„Folklorní festival je součástí Jabloneckých tónů a doplní pestrobarevnou škálu kulturních programů, které od května do září zaplní především centrum města,“ přiblížila náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová. Originální nabídka od výrobců z Libereckého kraje se na festivalu objeví v pátek a sobotu díky spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Před Eurocentrem se vystřídají zástupci různých řemesel, návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na originální textilní doplňky i oblečení z krkonošské modrotiskové dílny Evy Leštinové, sklo z novoborské sklárny Petra Novotného i včelí produkty značky Elmek Petra Bartoše z Českého ráje.

„Dům dětí a mládeže Vikýř připravuje na pátek a sobotu řemeslný den, ve kterém si nejen děti vyzkouší různorodá řemesla, jako je točení keramiky na hrnčířském kruhu, zpracování ovčí vlny, výrobu ručního papíru, pletení košíků z pedigu a práci včelaře,“ popsala ředitelka DDM Vikýř Jablonec nad Nisou Martina Šípková.

„Festival je událostí pro celou rodinu, která slibuje pestrou přehlídku tradiční hudby, tance, řemesel, zábavy, dobrého jídla a pití. Realizujeme jej v rámci projektu Mezinárodní folklorní festival Jablonec nad Nisou za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje. Vstup je zdarma a za nepříznivého počasí se akce uskuteční ve velkém sále Eurocentra,“ doplnil za hlavního pořadatele ředitel Kultury Jablonec, p. o. Jakub Gerš. Aktuální program najdete na webu společnosti Kultura Jablonec ZDE.

Mohlo by vás zajímat: Sbírka a nadace pomáhají mladé Zuzce z Frýdštejna po těžké autonehodě 

O Zuzce, Viky a zázračném lehátku aneb příběh z oddělení následné rehabilitační péče. | Video: Nemocnice MMN, a. s.