Den evropského dědictví tuto možnost nabídl. Návštěvníci si razili vlastní minci, svezli se skautskou loďkou po přehradě nebo obdivovali nově zrekonstruované interiéry funkcionalistické radnice.

V Jablonci se společně otevřelo 15 památkových objektů. Málokdo stihl navštívit všechna místa. Jedním z těchto „borců” byl padesátiletý Milan: „Na trasu po památkách vyrážím už ráno. Letos jsem si vzhledem k předpovědi počasí obzvlášť pospíšil. Část cesty jsem se svezl i historickým autobusem. To je pro mě taková nostalgie.” Jiní se cíleně vypravili jen na pár míst. Jako třeba paní Věra s rodinou. „Bereme s sebou i děti. Je dobré jim ukázat historii města. Je tu pro ně udělaná poznávací trasa, kde jsou různé úkoly a na konci si můžou vybrat odměnu.” Na otázku, kde se se jim líbilo nejvíce, se shodují na primátorské kanceláři.

Spojena s radnicí a děti s povožením ve výtahu páter noster byla i Jablonečanka, která vyrazila se třemi vnoučaty: „Jdeme dětský okruh, ale něco si přidáme. Byli jsme i u ražby v umělecké škole. Do radnice nás vždycky láká ten výtah.“ Na prohlídku otevřených míst si vyhradila celý den.

Jablonecká radnice patřila letos vůbec k nejoblíbenějším zastavením Dne evropského dědictví. Poprvé byly totiž otevřené nově zrekonstruované zasedací místnosti. Získaly do detailů svoji původní funkcionalistickou podobu tak, jak byla navržena architektem Winterem v době stavby radnice. „Byl odstraněn umakart ze sedmdesátých let a místnosti se po letech probudily jak Šípková Růženka,” poznamenává primátor Jablonce Petr Beitl. „Jsem velmi rád, že hospodaření města je na takové úrovni, že můžeme našim předkům splácet dluh, který vůči jejich odkazu v tomto směru máme. Podařilo se nám realizovat i některé původně nedotažené detaily podle plánů tehdejšího architekta. Věřím, že je návštěvníci ocení. Zasedací místnosti nyní opravdu důstojně reprezentují město,” dodává primátor.

Den Evropského dědictví se letos kromě architektury zaměřil i na přírodu. Celonárodním mottem byly Památky a příroda. Její podíl na rozvoji a charakteru města je v Jablonci patrný. „Téma jsme proto zakomponovali i do rodinné poznávací trasy. Kromě přehrady, máme uprostřed města další přírodní poklady – například památné stromy. Je škoda kolem nich denně chodit bez povšimnutí…,” říká Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, která akci organizovala. „Těší nás, že i přes poměrně chladné a v závěru deštivé počasí dorazilo hodně lidí, kteří se o historii města zajímají. Jen v Domě manželů Scheybalových návštěvnost přesáhla šest stovek,” dodává Petra Handlířová.

Velké putování si v sobotu prožili i vodní skauti z Jablonce. Ti nejmenší se při návštěvě Střední umělecko průmyslové školy poskládali po prohlídce na schody a posilnili se před další cestou. „Začínali jsme ráno v loděnici na přehradě a děti jezdily na vodě. Jsou to Světlušky a Vlčata, malé Žabičky, takže ti úplně nejmenší od první třídy,“ řekla jejich vedoucí Zuzka Hájková, Copánek. Vedle svým vlastních dětí na okruh městem vyrazili skautští vedoucí se sedmnácti dětmi.

Každý z účastníků si mohl odnést na památku minci s motivem Jabloneckého pohodáře na přehradě. Netradiční umělecké ztvárnění Davida Lejska – mladého výtvarníka zdejší uměleckoprůmyslové školy, určitě přineslo čerstvý vítr do plachet letošního Dne evropského dědictví v Jablonci nad Nisou.

Radana Schaeferová a Lenka Klimentová