1/3

JABLONECKO

close Atmosféra Železnobrodského jarmarku v roce 2023. info Zdroj: Petr Červa zoom_in Atmosféra Železnobrodského jarmarku v roce 2023.

Železnobrodský jarmark
Kdy: pátek 14. – neděle 16. června
Kde: Malé náměstí, Železný Brod

Proč přijít: Jarmark na samém začátku léta je již tradiční železnobrodskou akcí, na které vás i letos čeká bohatý program, stánkový prodej, představení lidových řemesel a v neposlední řadě dobré jídlo a pití. Program začne již v pátek v podvečerních hodinách vystoupením kapel Totální nasazení a Logr. V sobotu v 10 hodin dojde na balkoně radnice k předání jarmarečních práv a budou pokračovat hudební produkce všech žánrů. Po celou sobotu i v neděli do odpoledne vás potěší dechovka, country, pop i rock a hlavně vystoupení hlavní hvězdy jarmarku – úspěšného zpěváka Jana Bendiga.

Víkend Křišťálového údolí
Kdy: sobota 15. a neděle 16. června
Kde: Liberecký kraj
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Křišťálové údolí otevírá brány a láká na dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech, výrobních provozech, muzeích a školách. K vidění toho bude opravdu hodně a to jak na Liberecku, Jablonecku, tak i v Českém ráji. Zavítejte v rámci Křišťálového údolí třeba do Jizerských hor. V Preciose Ornele se můžete podívat na celý proces výroby skleněných perliček a uměleckého skla, tedy od žhavé skloviny až po vysoký lesk a broušení. Ornela láká v neděli nejen do svých provozů, ale i do Riedlovy vily a Riedlovy rodinné hrobky. V Liberci zaujme vaši pozornost Severočeské muzeum se třpytícím se nejdelším skleněným žebříkem na světě s vyhlídkou z Křišťálové věže a multimediální instalací o historii českého sklářství. V sobotu bude výjimečně přístupný Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném, tam můžete obdivovat tři krásné lustry s broušenými křišťálovými ověsy. Dva menší lustry věnovali kostelu místní obchodníci se sklem Ignáz Friedrich a Augustin Seidl z Polubného. Je toho skutečně mnoho a o všech místech, která můžete navštívit a jejich podrobném programu se dočtete na www.crystalvalley.cz.

Lubomír Dočkal - Kytarový recitál
Kdy: sobota 15. června v 19.00
Kde: Zřícenina hradu Vranov - Pantheon, Malá Skála

Proč přijít: Lubomír Dočkal, absolvent Konzervatoře v Praze a Universität für Musik und darstellende Kunst v Rakouském Grazu zahraje na klasickou kytaru hudbu mnoha žánrů.

Americký sen
Kdy: sobota 15. června
Kde: hospoda MUHU, Bedřichov

Proč přijít: Bedřichovská Hospoda MUHU zve ke společné oslavě 3. výročí svého otevření. Připraveny jsou místní speciality a pohodová muzika, proto si nenechte ujít. Můžete se těšit na telecí maso pečené v zemi, speciální menu ovlivněné americkým BBQ, pivní stánek minipivovaru MUHU, živou hudba od 16 hodin – Ondřej Prchal, akustické rockování / Lipno a balkánská taneční dechovka. Od 21 hodin přijdu na řadu DJs - Touchwood, Tobeass, MuzikChef.

Pochod na Královku s Českým rozhlasem Liberec
Kdy: sobota 15. června v 8.15
Kde: stánek Maliník, Bedřichov

Proč přijít: Vydejte se na 4. ročník pochodu na Královku. Začátek pochodu je na Maliníku v Bedřichově u stánku Českého rozhlasu Liberec. Jsou pro vás připraveny dvě trasy: 7 kilometrů a 10 kilometrů. U Hotelu Královka bude od 12 hodin připravený doprovodný program: k tanci a poslechu zahraje Liberecký dixieland Old Stars, taneční show předvede baletní škola při Divadle F. X. Šaldy Liberec. Liberecký Klub českých turistů má pro návštěvníky připravenou ukázku turistického značení a budou připraveny i aktivity pro děti. Odměnou bude pamětní list a nádherný výhled do našeho kraje.

Senzační zprávy, jak se zpívaly a hrály
Kdy: probíhá do 2. listopadu
Kde: Dům Scheybalových, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Projděte si výstavu, jež přibližuje prostřednictvím sbírky Josefa Scheybala historii kramářských písní. Interaktivní část vám nabízí možnost prozkoumat, jak by vypadaly aktuální události nebo pohádky ve formě kramářských písní. Výstava mapuje historii kramářské písně a vychází z mimořádně hodnotné sbírky Josefa Scheybala staršího (1897-1967). Kramářské písničky, které doprovázely malované obrazy ilustrující v několika polích hlavní výjevy zpívaného příběhu, jsou tak trochu předchůdcem populárních komiksů. Na patnácti informačních panelech se seznámíte s historií kramářské písně, se způsobem života potulných pěvců s příběhy samotných autorů písní a s různými typy kramářských písní podle témat a zaměření. Vše je doplněno trojrozměrnými exponáty, které jednotlivá témata a dobový kontext ilustrují. Postavy kramářských písničkářů patří k městskému folkloru a na výstavě nechybí ukázka dobového oděvu. Jak by asi vypadala nějaká aktuální událost či známá pohádka jako kramářská píseň? Autoři výstavy zapojili umělou inteligenci a hraví návštěvníci i z řad dětí si mohou užít zajímavou interaktivní část výstavy.

close Koncert coutry kapela Zpocenej sandál, Kemp Tanvaldský Špičák. info Zdroj: archiv zoom_in Koncert coutry kapela Zpocenej sandál, Kemp Tanvaldský Špičák.

close DNB Jarmark Edition, Malé náměstí Železný Brod. info Zdroj: archiv zoom_in DNB Jarmark Edition, Malé náměstí Železný Brod.

close Kokonínský turistický pochod. info Zdroj: archiv zoom_in Kokonínský turistický pochod.

close 105 let SK Zásada. info Zdroj: archiv zoom_in 105 let SK Zásada.

loading
arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right