Jarní prázdniny v Libereckém kraji jsou letos od 26. února do 4. března 2024 a my pro vás máme tipy na výlety a místa, kde vás čeká spousta společných rodinných zážitků. V našem kraji rozhodně není jenom zoo, IQ Landia a Babylon.

V největším bižuterním centru Křišťálový ráj v Jablonci nad Nisou připravili na jarní prázdniny kreativní dílny pro rodiče s dětmi. Od 12. února do 15. března si tu můžete vyrobit náramek ze skleněných perlí, ozdobit drátové srdíčko nebo namalovat skleněné foukané tvary.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou otevírá tvůrčí ateliér pro děti každé úterý a středu po celou dobu jarních prázdnin v celé republice, tedy od 6. února do 13. března. Děti i dospělí si tu budou moct vyrobit různé suvenýry ze skla a korálků. Těšit se můžete třeba na korunky a třpytivé přívěsky. S výrobou ráda pomůže muzejní lektorka.

Dubský masopust se opět vydařil.
OBRAZEM: Masopustní průvod v Dubé vedli ženich s nevěstou a partou bubeníků

V Jablonci zůstaňte klidně déle, ještě v Domě Scheybalových si můžete prohlédnout loutky a dekorace z legendárních inscenací Naivního divadla Liberec. Mají tu taky interaktivní loutkovou hernu, kde si návštěvníci mohou sami zahrát vlastní divadlo s loutkami a jednoduchými kulisami vyrobenými pro tento účel.

Pro rodiny s dětmi připravilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě od 24. února do 3. března překvapení v podobě tvořivé dílny s medúzami v galerii Jídelna a také prázdninovou pátrací hru ve stálé expozici.

V galerii Jídelna si můžete prohlédnout cyklus obrazů Kamily Křížové s názvem Svoboda pod hladinou, ve kterém hlavní roli hrají medúzy a jejich různorodé formy. Načerpanou inspiraci pak mohou děti využít v kreativní dílně, kde na ně čeká skládání obrázků s medúzami, kreativní omalovánky, grafomotorické obrázky a svoji vlastní medúzku si mohou také vyrobit z papíru.

Další aktivitou je pátrací hra ve stálé expozici českolipského muzea, kde se návštěvníci mohou pustit do hledání odpovědí na 12 otázek. Plnění úkolů jim ulehčí plánek muzea, kde jsou jednotlivá zastavení zakreslena. Kdo správně vyluští tajenku, může se na truhlu s pokladem a odnést si domů nejen hezký pocit z bádání v muzeu, ale i malou odměnu. Akce probíhá v muzeu po celé jarní prázdniny v běžné otevírací době (úterý až neděle, 9.00 - 17.00.

Práci sklářů si můžete vyzkoušet třeba v Lindavě u Cvikova. Na exkurzi vám ukáží sklárnu se sklářskou hutí zblízka, budete moct pozorovat skláře při práci a projdete si kmenárnou, formárnou i brusírnou. V přilehlé Sklářské krčmě si pak kromě dobrého jídla vyzkoušíte foukání skla „na vlastní dech“. Pod vedením zkušených sklářů si vytvoříte vlastní půllitr, vázičku nebo jiný skleněný objekt na přání.

Tanvaldský Špičák.
Teplý únor zavírá vleky. Kde si v Jizerkách a Krkonoších přesto zalyžujete?

Na horách nemusí být sníh, aby tam byla zábava. V Harrachově můžete vyrazit na interaktivní výstavu v chatě Šindelka. Předvedou vám tu, jak se les pěstuje a proč se v něm těží dříví. Nedílnou součástí krkonošských lesů je i zvěř, proto si můžete na vlastní oči prohlédnout přezimovací obůrku a 32 vycpaných zvířat, mezi kterými nechybí jelen, srnec, nebo divočák.

Když už budete v Harrachově, mohl by vás zaujmout i Funpark Mammutek, nově otevřená dětská herna s příjemným posezením pro dospělé. Mají tu něco pro menší i větší děti, od jezdících zvířat, přes prolézačky, skluzavky a trampolíny až po stolní fotbálek a herní automaty.

Interaktivní výstavu o zvířátkách najdete taky v Dolánkách u Turnova. Dům přírody Českého ráje nabízí expozici o přírodě. Návštěvník získá zábavnou formou řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky.

Rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci - Stavba roku Libereckého kraje 2023.
Hledá se Stavba roku Libereckého kraje 2024. Podívejte na vítěze z minulých let

Když to počasí dovolí, můžete vyrazit i do přírody. Otevřené jsou třeba Bozkovské dolomitové jeskyně, kam můžete vyrazit na prohlídku s průvodcem. Uvnitř je teď kolem devíti stupňů Celsia.

Kdybyste se cítili spíš na výšlap v horách a bylo hezké počasí, můžete si obejít čtyři unikátní vyhlídky nad Rokytnicí. Jejich tvůrci z ateliéru Mjölk tam postavili lehké stavby ze dřeva a oceli, které symbolizují čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži.

Žáky posledního ročníku základních škol čekají přijímačky na střední. Ilustrační foto.
Známe základní školy na Liberecku, jejichž žáci nejlépe zvládají přijímačky

Nebo se nechte zlákat rozhlednou roku Hamštejn u obce Koberovy. Svým tvarem připomíná raketu a vede na ni 121 schodů. Při dobré viditelnosti dohlédnete daleko do krajiny Českého ráje, na Trosky, Hrubou Skálu i Valdštejn a kousek dál můžete zahlédnout Bezděz a třeba i Ještěd.

V Rokytnici nad Jizerou si pak můžete zahrát venkovní únikové hry do přírody Krakonošův knoflík a Rokytnickej paš, při které se vydáte po stopách známého rokytnického pašíře. Rodinný výlet s programem jako vyšitý jeden den jarních prázdnin.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: S písní na rtech! Maškary se prošly kolem Paláce Liebieg

Zdroj: Deník/Martin Štefanov