Na druhém Jarním zpívání s Iuventus, gaude! se vpodvečer 8. dubna sešlo v Eurocentru nejen sto padesát zpěváků. Nechyběli hosté, ale hlavně byl sál plný rodičů, příbuzných a objevili se i někteří odrostlí členové sboru. „Jsme rádi, že se za námi vracejí,“ poznamenala Ivana Ullmannová.

Koncert zahájil hlavní sbor Händelovým Aleluja a jarní Travičkou zelenou. Pak se se čtyřmi písničkami představili nejmladší zpěváčci z Pueri, gaudete! Pro mnohé děti to bylo jejich první opravdové koncertní vystoupení, nepočítáme-li koledu na úvod Rybovy české mše vánoční.

„I když se občas vyskytla chybička, důležitější než dokonalost byla radost a zaujetí, které děti dokázaly dát spontánně najevo a sál jejich veselému a roztančenému vystoupení dlouho aplaudoval,“ uvedla za sbor Ullmannová.

Náročnější repertoár, který si sboristé připravují na dubnový koncertní zájezd do Českého Krumlova, předvedla starší přípravka Amici, gaudete!

Poslední část programu před přestávkou patřila znovu sboru Iuventus, gaude! Zazpívali pět skladeb, většinou z repertoáru pro nedělní soutěž Zahrada písní v Praze. Jejich vystoupení vyvrcholilo spirituálem Eliah Rock.

Druhá polovina koncertu patřila hostům jablonecké školy, sboru Mládí z Jablonce nad Jizerou pod vedením Květy Kavánové.

„Přestože ve sboru zpívá jen devatenáct děvčat, bylo jejich zpívání nejen výborné, ale i milé, plné radosti a bylo vidět, že i se svou sbormistryní jsou skvělá parta,“ zmínila Ullmannová.

Tento sympatický sbor zvítězil v listopadu 2008 na celostátní soutěži dětských pěveckých sborů v Novém Jičíně a byl italskými partnery této soutěže pozván jako host na festival „International Choral Parade“ v Custoze v provincii Verona v červnu 2009.

Organizátorům se ale líbil i sbor Iuventus, gaude!, pojede na festival do Itálie letos také. V Itálii se tak vystřídají dva jablonecké sbory, i když jeden sídlí na Jizerou a druhý nad Nisou. Italové asi z tohoto drobného detailu budou mít zamotanou hlavu.

Závěrečné tři lidovky zpívalo nejen sto padesát zpěváků na přeplněném jevišti, ale i celý sál.

„Jarní atmosféra byla na koncertu zastoupena nejen krásnými jarními kyticemi pro sbormistry. Jarní a sluníčková byla hlavně nálada všech v sále. Za rok se určitě na Jarním zpívání zase sejdeme,“ uzavřela za sbor Ivana Ullmannová.

V neděli 11. dubna se Iuventus, gaude! už potřetí zúčastnil soutěžní přehlídky dětských pěveckých sborů Zahrada písní, kterou v pražském kulturním centru Zahrada pořádá sbor Svítání. Stejně jako v letech 2007 a 2008 se podařilo sboru vyzpívat zlaté pásmo. „Jezdíme na Zahradu písní rádi také proto, že máme možnost vyslechnout si hodnocení poroty, které bývá vydatné, konkrétní a hodně poučné. Stejně jako letos,“ uvedla za sbor Ivana Ullmannová.