Festivalové zkoušení skončilo, je na čase vyrazit na turné. Skupina Jasná páka už za 14 dní vyráží na turné No Sex No Drugs Tour 2014. Nový repertoár z první oficiální desky legendární kapely, Michal Ambrož a David Koller v sestavě, excentrický performer Petr Váša a půvabné vokalistky, to jsou největší taháky na patnáct zastávek velkého podzimního turné Jasné páky.

Testovali publikum

Účast na festivalech ve Slavonicích a v Trutnově byla pro Jasnou páku skvělou příležitostí otestovat publikum na aktuální repertoár z v březnu vydaného alba Černá deska. Nyní s ním kapela vyjíždí do 14 českých měst a do Bratislavy. První koncert se uskuteční 18. září v Čelákovicích, poslední v Praze v Paláci Akropolis, kde Jasná páka odehraje rovnou dva koncerty v jeden den, první odpoledne, druhý večer.

První deska letos

Skupina, která vznikla před více než třiceti lety, vydala letos na jaře první oficiální desku. Z ní v rádiích koluje velmi úspěšný singl Konec nočních toulek a vznikl na ni stejnojmenný videoklip. Černá deska dosáhla skvělého 6. místa v prodejním žebříčku IFPI, velice kladně ji přijali nejen hudební novináři, ale především fanoušci. Což samozřejmě kapelu těší nejvíc.

„Na začátku obnovení Jasné Páky byla pouze chuť občas si zahrát staré „pecky", nové písně jsme začali tvořit až postupem času. Nová deska Jasné páky vznikala již delší dobu a tvořila se tzv. po kouscích de facto již od jejího znovuobnovení v roce 2008. Impulsem k přípravě jejího vydání bylo loňské turné při příležitosti 30tého výročí známého paličského článku „Nová vlna se starým obsahem" v bolševickém plátku Tribuna," říká Michal Ambrož a dodává: „Stále platí jasný vzkaz všem komunistům: „Pal vocud'"

V roce 2008 se pro příležitost slavnostního zahájení provozu pražského multikulturního centra Meet Factory rozhodli zakládající členové Jasné páky Michal Ambrož a David Koller po dlouhých pětadvaceti létech skupinu jednorázově obnovit. Radost ze společného hraní však vyústila v reinkarnaci kapely.

Role frontmana se ujal Petr Váša. Vedle něj, a zmiňovaných zakladatelů, dále kapelu tvoří Vladimír Zatloukal, Marta Minárik a Radovan Jelínek.

Pro Jasnou páku býval příznačný doprovodný vokál dívčího dua. Nepatřil sice k intonačně nejpřesvědčivějším, přesto se však stal jednou z ochranných známek kapely. Vzpomínku na „ukřičené holky z Páky" se dnes pokoušejí probudit Pája Táboříková a Magdalena Krištofeková, Michalova dcera.

V jabloneckém Eurocentru vystoupí skupina ve čtvrtek 2. října od 20 hodin.