Když se na počátku pokusíme ohlédnout za jazzem na Liberecku a Jablonecku malinko směrem do minulosti, vkrádá se člověku do mysli svým způsobem milá a rozumná životní filozofie, že „většina všeho nového stojí obvykle na ramenou něčeho staršího".

A tak vidíme v různých kapelách působit členy a dokonce již potomky vynikajících muzikantů, kteří působili či působí ve skvělých orchestrech: Ladislava Bareše, Jiřího Pecháčka, Rudy Mihulky, Mirka Cvejna, Vládi Jánského, v Mudrcích, Big'O'Band, v Jazz h Factoru atd.

Co Čech, to muzikant

Nezapomenutelné jsou pak takové zážitky, jako vystoupení libereckých Mudrců na Národním amatérském jazzovém festivalu v Mladé Boleslavi v roce 1976, kde zazářili natolik, že po nich vystupující profesionální host Jazz Q Martina Kratochvíla byl málem vypískán.

V současné době umožňuje volný přístup k informacím sledovat vývoj světové jazzové hudby prakticky každému a je potěšující, že čeští muzikanti se zde nijak neztrácejí.

Naopak jsou dost slyšet, je jich hodně a někteří dělají opravdu čest krásnému přísloví: „Co Čech, to muzikant."

Jako pohlazení na duši pak působí věta německého kolegy hudebníka vyřčená na zájezdu libereckého OVJ Dixielandu v bavorském Falkenbergu: „Musik kommt doch aus Böhmen Hudba přeci pochází z Čech."

Stále se to dobře poslouchá a jednoho potěší, že čeští muzikanti mají hlavně v zahraničí velmi dobré jméno.

Dokonce se dá v poslední době pozorovat určitá malá konjunktura v oblasti jazzové hudby i u nás doma. Výjimkou nejsou pořadatelé firemních akcí, kteří si k sobě zvou jazzové kapely a dokonce i maturanti na svoje plesy. Obecně se více pořadatelů o tento žánr začíná zajímat a stále častěji lze na Liberecku navštívit živé koncerty nejenom profesionálů, ale i tzv. semiprofesionálů z řad výborných muzikantů.

Jazz v Emtea Bílé kavárně

Až do konce června můžete některé pátky vyrazit do liberecké Emtea Bílé kavárny na pořádnou porci jazzové muziky.

Pátek 11. dubna Jazz h Factor

Pátek 25. dubna RissLink

Pátek 16. května RissLink

Pátek 23. května JMQ

Pátek 30. května Jazz h Factor

Pátek 6. června JMQ

Pátek 20. června RissLink

Pátek 27. června Jazz h Factor

Profík x amatér

Nakonec to je to prostředí, odkud se budoucí profíci rekrutují a dovolím si říci, že bez tohoto prostředí by to ani nešlo. Z původně libereckých jmenujme za všechny současné špičkové profi jazzmany např. Martina Lehkého nebo Adama Tvrdého.

Konečně rozdíl mezi profíky a zdatnými amatéry, či chcete-li semiprofesionály, mi kdysi jeden dobrý muzikant s lehkou nadsázkou vysvětlil takto: „Franto, jediný podstatný rozdíl je v tom, že oni se tím živí." Samozřejmě existuje, jako na všechno, bezpočet různých pohledů, ale o tom dnešní mé zamyšlení, zaplať pan Bůh, nebude.

Podstatné je, že existuje na Liberecku stále značné množství nadšenců, kteří se nejenom snaží dělat dobrou jazzovou muziku a prezentovat ji na veřejnosti, ale jsou takovými tmeliči dobrých vztahů i mezi muzikanty samotnými. Do povědomí veřejnosti se již nesmazatelně dostaly například pravidelné jazzové čtvrtky v noblesním interiéru památkově chráněné vily v Jablonci nad Nisou.

V Liberci je možné jablonecký Jazz h Factor v obsazení 2 saxofony, elektrické housle, rytmika a zpěv v nápaditých aranžmá přistihnout při činu například 11.dubna a 30. května v Bílé kavárně a čajovně EMTEA v obchodním centru Plaza.

František Kozderka