Je Írán zemí teroristů, nebo pohádek Tisíce a jedné noci? Také odpověď na tuto otázku dostanou lidé, kteří přijdou ve středu 22. září na komentované promítání fotografií ústeckého reportéra Topího Piguly. Zkušený cestovatel přiblíží návštěvníkům tradice Íránu i aktuální dění v zemi.

Zajímají vás starověcí Peršané a velkolepá rezidence králů Persepolis? Město bylo založeno kolem roku 515 před naším letopočtem a jeho výstavba trvala 150 let. Legendární a mocné sídlo zažilo slávu a hold porobených národů, přesto se nevyhnulo drancování a plenění.

„Dále bude Topí Pigula vyprávět o íránské fauně, o islámu či povinném zahalování žen do hidžábu,“ uvedla Eva Hudcová z vratislavické knihovny.
Z médií se často dozvídáme, že politická situace v Íránu je dlouhodobě napjatá.

V Teheránu a dalších větších městech dochází často k protestním shromážděním a násilným střetům íránských bezpečnostních složek s demonstranty. Írán je označován za takzvanou osu zla.

Obyčejný Íránec má blízko k Čechovi

Při svém projevu v roce 2002 zařadil tuto zemi americký prezident George Bush mezi největší nepřítele lidstva. „Topí Pigula putoval měsíc zemí teroristů a zjišťoval, jak pravdivý je tento obraz země, vnímaný jen skrze média. Pokud by člověk vzal vážně titulky tisku, jevila by se cesta do Íránu jako vysoce riziková záležitost,“ podotkla Eva Hudcová.

„Má ale běžný Íránec skutečně tak daleko k běžnému Čechovi? Pokud situaci přiblížíme k životu v 80. letech 20. století v Československu, můžeme říci, že většina z oněch 15 milionů Čechoslováků pracujících pro komunistickou vládu nebyli teroristé. Stejně tak i mezi teroristy nepatří naprostá většina z 66 milionů Íránců žijících pod tlakem šiítského kléru,“ doplnila.

Znáte nějakého íránského teroristu? Tak se ptal cestovatele Alí Reza. Člověk, který se stejně jako mnoho jiných Íránců zastavil na ulici, aby cizincům podal ruku a zjistil, co jsou vlastně zač. Jedním z nejnápadnějších znaků teokratické společnosti v Íránu nejsou mešity, náboženská a mravnostní policie, ale šátky. V Teheránu existuje jak prostituce, tak drogy a trest smrti je běžnou součástí výkonu práva.

Doma samozřejmě šátky odkládají

Ovšem jakmile se v Teheránu zavřou dveře běžného středostavovského bytu, ženy odloží šátky bez ohledu na návštěvu z České republiky.

Íránské dívky si vypěstovaly umění vybalancovat šátek na temeni tak, aby pro potřeby místní policie a pohledy mravokárců ještě zakrýval, ale pro pohledy místních mladíků už odhaloval krásné havraní vlasy. „Nošení šátků podporují jen žárliví chlapi, imámové a škaredé ženské, které se bojí konkurence,“ říká s lehkou nadsázkou Muhammad, bývalý boxer a současný řidič autobusu na trase Teherán – Persepolis.

Na besedě lidé neplatí vstupné

Další zajímavé zážitky cestovatele a fotografa z jeho putování po Íránu se dozvědí návštěvníci na besedě v knihovně ve Vratislavicích. Uvidí také spoustu fotografií. Přednášející Topí Pigula je reportér Koktejlu, Respektu, Hedvábné stezky a šéfredaktor magazínu Travelfocus. Vstup je bezplatný.