Předchozí
1 z 14
Další

Zdroj: se svolením Kniha Zlín

Karin Smirnoff: Můj bratr (Kniha Zlín)

Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkMůj bratr je první kniha z trilogie s hlavní hrdinkou Janou Kippo, ve které se Jana vrací na rodný statek na severu Švédska. Kdysi odsud utekla poté, co její bratr napadl otce lopatou. Bratr se nyní upíjí k smrti a matka po mrtvici chátrá v domově seniorů. Návštěva v Janě oživí vzpomínky na dětství plné násilí, přesto se rozhodne zůstat, aby se pokusila vyrovnat s minulostí. Jenže drsná realita venkova, kde v rodinách po generace vládne alkohol a nikoho nezajímá, co se děje za zavřenými dveřmi, bude krutým soupeřem. Naděje na odpuštění ale umírá poslední. Snad… Rodinné drama plné vášně i napětí, které se ve Švédsku stalo senzací, vychází 29. ledna i jako e-kniha.

Zdroj: se svolením Grada

Jan Tuček: Auta v Československu 1945-1990 (Grada)

První publikace tohoto druhu u nás připomíná více než 150 modelů automobilů prodávaných a provozovaných v Československu v letech 1945 až 1990. Osobní vozy třiceti různých značek jsou přehledně rozčleněny do tří časových období: 1945–1960, 1961–1975, 1976–1990. Každé časové pásmo je dál členěno podle původu automobilů: auta tuzemské výroby, auta z Východu a auta ze Západu. U všech vozů jsou uvedeny základní technické údaje a počty prodaných, resp. dovezených kusů, dále pak dobové prodejní ceny v korunách (Kčs) resp. v tuzexových bonech (TK). Jsou to automobily, které prodávala Mototechna, Tuzex a značkové prodejny Škoda. Popisy automobilů ilustruje 450 převážně barevných fotografií a kreseb. Kniha vyjde 17. ledna 2024.

Zdroj: se svolením Moba

Štěpán Javůrek: Sudetský dům III, 1959–1968 (Moba)

Už téměř deset let je František Smolík oddělen od své rodiny ostnatým drátem kriminálu. Zatímco ve Sklářích si Jarmila musí sama poradit s péčí o rodinu, neustále pronásledovanou komunisty, František pomalu ztrácí naději, že se ještě někdy dočká shledání. Doba se ale mění a atmosféra ve společnosti se začíná uvolňovat. Političtí vězni jsou postupně propouštěni na svobodu a vrací se do svých domovů. Návrat do života je ale plný nástrah a staré křivdy nelze jen tak zapomenout. Působivé vyprávění nás naposledy zavede za našimi hrdiny do podhorské vesnice Skláře. Vyjít má v prvním pololetí roku.

Zdroj: se svolením Kniha Zlín

Robert Galbraith: Černočerné srdce (Kniha Zlín)

Detektiv Cormoran Strike se vrací. Spoluautorku animovaného seriálu děsí internetový uživatel s přezdívkou Anomie, jenž ji pronásleduje. Oslovená vyšetřovatelka situaci podcení a pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok: mladou ženu kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se její seriál odehrává. Cormoran Strike se pouští do pátrání. Joanne K. Rowlingová sepsala varovný příběh o vlivu virtuálního světa na životy skutečných lidí. Vychází 5. února 2024.

Zdroj: se svolením Host

Pavel Klusák: Suchý a Šlitr (Host)

Po Karlu Gottovi (knize oceněné Magnesií Literou) si publicista Pavel Klusák bere na mušku legendární dvojici, jež spoluutvářela podobu divadla Semafor: Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Non-fiction, která vyjde letos v květnu, však není, podobně jako v případě knihy Gott, typickým životopisem. Jde spíše o kroniku doby a společenské, politické a kulturní souvislosti. (Foto je ilustrační, přebal se připravuje).

Zdroj: se svolením Argo

Martin Sodoma: Jehovista (Argo)

Dva autoři pod jedním pseudonymem a drtivá společná zkušenost. Muž z PR agentury a animátor a grafik prošli církví Svědkové Jehovovi, v níž vyrůstali a kde se dostali do vyšších funkcí. Knihu psali sedm let poté, co se rozhodli k odchodu. Postavy románu jsou fiktivní, ale situace autentické. Realita, kterou oba prožili, je silnější než jakákoliv fikce. Strhující pohled do zákulisí, kam většina lidí možná (naštěstí) nedohlédne. Vyjde letos v březnu.

Zdroj: se svolením Paseka

Kol. autorů: Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)

Opojnou radost z osvobození v květnu 1945 provázely naděje, že se podaří vybudovat republiku svobodnou, sociálně spravedlivou a také zabezpečenou před jakýmkoli příštím vnějším i vnitřním ohrožením. Prezident Beneš se triumfálně vrátil z exilu do Prahy jako symbol vítězství i kontinuity s meziválečnou první republikou. Sám však hovořil především o národní revoluci. Její součástí byla tvrdá odplata – zejména na Němcích a kolaborantech. Kniha vyjde v květnu 2024.

Zdroj: se svolením XYZ

Arnold Schwarzenegger: Buď užitečný (XYZ)

Nejslavnější kulturista všech dob. Ikonická filmová hvězda. Lídr šesté největší ekonomiky světa. Tři na první pohled zcela odlišné osobnosti se snoubí v jednom skutečném člověku. Tohle je Arnold Schwarzenegger. A na vrchol se nedostal náhodou. Jeho úspěch je výsledkem jasné vize, tvrdé práce, přímé komunikace a odhodlání. Teď vám na svém příběhu ukáže, že smysl života může najít úplně každý. Jak říká sám Arnold – nikdo vás nepřijde zachránit, máte jen sami sebe. Dobrá zpráva je, že nic víc nepotřebujete. Vychází 8. února.

Zdroj: se svolením Moba

Markéta Prášková: Ester (Moba)

Po atentátu na Heydricha je msta ze strany Němců velmi krvavá a Praha se ocitá v sevření strachu. Mladá Lída se za těchto okolností nedobrovolně uchyluje ke své tetě daleko na venkov. Tam se ovšem sama brzy vystavuje mnohonásobně většímu nebezpečí, když souhlasí, že se pokusí zachránit před transportem do koncentračního tábora čtyřletou židovskou holčičku a ukrýt ji na tetině statku. Má vůbec naději, aby ve vsi, která je neustále pod dohledem gestapa a kolaborantů, přečkala bez úhony až do konce války a odevzdala pak holčičku zpět své židovské kamarádce? A je možné, aby v prostředí nejistoty, kde se nedá nikomu opravdu věřit, našla svoji životní lásku? Vyjde v únoru 2024.

Zdroj: se svolením Dokořán

Chris Miller: Válka o čipy (Dokořán)

Možná vás překvapí, že mikročipy jsou novou ropou – vzácným zdrojem, na kterém závisí moderní svět. Až donedávna Amerika navrhovala a stavěla nejrychlejší čipy a udržovala si svůj náskok jako supervelmoc č. 1. Nyní role Ameriky klesá, podkopávají ji konkurenti na Tchaj-wanu, v Koreji, Evropě a především v Číně. Ekonomický historik Chris Miller vysvětluje, jak polovodiče začaly hrát zásadní roli v moderním životě a jak se Spojené státy se staly dominantními v designu a výrobě čipů a aplikovaly tuto technologii na vojenské systémy. Dozvíte se také, co přispělo k celosvětovému nedostatku čipů. Kniha vyjde letos na jaře.

Zdroj: se svolením CPress

Heather Morrisová: Sestry pod vycházejícím sluncem (CPress)

Norah Chambersová miluje hudbu, svého manžela i svou osmiletou dceru. Jenže druhá světová válka umění nepřeje a rodiny kvůli ní končí v troskách. A tak dojde k tomu, že se roku 1942 Norah ocitne v japonském zajateckém táboře, kde musí čelit krutým podmínkám. Spolu s ní tam skončí i velšská zdravotní sestra Nesta Jamesová. Obě ženy na místě nelidského utrpení objevují záblesky lidskosti i nečekanou odvahu uvnitř sebe sama – a pomáhají tak i ostatním. Příběh od autorky bestselleru Tatér z Osvětimi vznikl na základě skutečných postav a událostí. Vyjde 14. března.

Zdroj: se svolením Metafora

Alex Dahlová: Když zmizela (Metafora)

V norském Sandefjordu žije Liv svůj nenápadný život v ústraní: samoživitelka s autistickým synem, která padá únavou a snaží se vyjít s výplatou. Proto se přestěhuje do Milána, kde začíná svůj nový život jako modelka. Jenže všechno má svůj rub a líc, ostře sledované módní přehlídky, sluncem zalité italské paláce i divoké večírky v sídlech boháčů. Zakrátko pochopí, že udělá cokoli, aby z tohoto světa unikla… V Oslu žije investigativní novinářka Selma, která se zabývá skandály v módním průmyslu. Když zmizí jakási žena v Sandefjordu, chystá se rozkrýt největší případ své kariéry… Alex Dahlová má na kontě devět knih. Její dosud nejúspěšnější román Playdate získal v roce 2020 ocenění Thriller měsíce listu Guardian, kanál Disney+ jej ve 2. polovině roku 2024 uvede jako seriál. Thriller Když zmizela vyjde 20. ledna.

Zdroj: se svolením Host

Jiří Hájíček: Utajený román (Host)

Lze se opravdu vrátit do vesnice svého dětství a mládí? Je domov vážně tou hodnotou, za kterou stojí trpět? A kdy se ztrácí v životě naděje na nový začátek? Kromě konkurenčního boje na hraně zákona v zemědělském byznysu tvoří vše zmíněné ústřední témata románu, který chystá jeden z našich nejlepších současných autorů Jiří Hájíček. Ve své novince z jižních Čech, které spisovatel tak dobře zná, se pustil na nejistou půdu. Jméno knihy zatím tají. Vyjde na podzim 2024. (Foto je ilustrační, přebal se připravuje).

Zdroj: se svolením Pikola

Kristina Ohlssonová: Strašikancelář – Případ děsivého stínu (Pikola)

Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkSourozenci Elsa a Kalle žijí s dědečkem na zámku v městečku Dimdalen a řeší zapeklité záhady. Chodí za nimi lidé, v jejichž okolí straší a kteří se nadpřirozených jevů chtějí zbavit. To je i případ Franse Franssona, který se nastěhoval do nového bytu, ale nemůže spát, protože někdo nebo něco neustále rozsvěcí a zhasíná lampy a rozbíjí nádobí v bývalém pokoji pro služebnictvo. Elsa s Kallem najdou za knihovnou pokoje tajemný vzkaz od dávno mrtvé služky Sally, obviněné kdysi z krádeže. Jenže… udály se věci skutečně tak, jak se na první pohled zdá? Dobrodružná kniha pro děti vyjde v únoru 2024.