Cyklus Rodáci Jablonecka pokračuje 25. března v jabloneckém Městském divadle. Na programu je od 19 hodin Madama Butterfly, opera od italského skladatele Giacoma Pucciniho. Operu uvede Severočeské divadlo opery a baletu z Ústí nad Labem a roli knížete Yamadoriho zpívá barytonista Martin Matoušek, rodák ze Zásady u Jablonce.

„Z Pucciniho díla svými kvalitami i slávou nejvíc vyčnívá trojlístek Bohéma, Manon Lescaut a právě Madama Butterfly prokazující, že Puccini byl bohem požehnaný skladatel. Velké vášně vložil do vypjatých hereckých a pěveckých partů napsaných s bravurou, krásně zpěvně a přitom nesmírně dramaticky,“ říká režisér inscenace Michael Tarant.

Příběh nabitý konflikty postav

Všechny tyto věci vycházejí z jednoho společného jmenovatele. Skladatel příběh zasadil do rámce střetu dvou kultur - západního světa plného zahleděnosti do sebe sama, cynismu a nadřazenosti nad jinými a diametrálně odlišného prostředí v exotickém Japonsku.

Hlavními postavami děje jsou mladá gejša Čo-Čo-San (hraje ji Valeria Vaygant) a námořník Pinkerton, který si dívku koupí v jednom nevěstinci v Nagasaki. Mladičká kráska se do něj zamiluje, vzdá se kvůli němu všech zvyků i náboženství a provdá se za něj.

Jenže muž ji vzápětí zradí. Ačkoli spolu čekají dítě, svatbu bere pouze jako exotické dobrodružství, záhy po obřadu odjíždí zpět do Ameriky a znovu se tam ožení s jinou ženou. Čo-Čo-San to neví a trpělivě čeká na jeho návrat navzdory tomu, že je sama. Příbuzní se jí zřekli, strýc ji dokonce za zradu víry proklel.

Za tři roky nakonec připlouvá loď, z níž vystupuje Pinkerton. Ovšem přijíždí s manželkou Kate a berou si dítě s tím, že ho odvezou a vychovají v Americe. Zlomená dívka své neštěstí neustojí a spáchá harakiri.

Premiéra propadla, ale pak dobyla svět

Hudebně dramatické dílo se opírá o příběhy, nabité vyhrocenými konflikty postav. Puccini představuje v Itálii verismus zdokonalenou technikou bel canta a bohatě instrumentovaným orchestrem. Zhudebňoval libreta, na nichž s autory pečlivě spolupracoval, přičemž věnoval pozornost hlavním hrdinkám.

Drama o velké tragické lásce Madama Butterfly je zasazeno do orientálního prostředí. Námět Pucciniho uchvátil, když navštívil v Londýně drama Davida Belasca podle Longovy novely. Jemná poezie příběhu o motýlu, jenž si v žáru lásky spálil křídla, se mu zdála vhodná pro zhudebnění.

Madama Butterfly vznikla v roce 1904 na motivy skutečné události. Premiéra v milánské Scale propadla, ale po malých úpravách a krátké odmlce nastoupila „Madam Motýlek“ vítěznou cestu na světových jevištích. Opera je uváděna v italském originále.