Předchozí
1 z 8
Další

Vesna Evans: Sametový domov

Sametový domovSametový domovZdroj: Se svolením nakladatele

Jedenáctiletá Mája se po úprku z válečného Sarajeva ocitá se svým dvojčetem Adinem a rodiči v České republice. I když zpočátku nechápe, proč musela svou zem i kamarády opustit, časem si českou kulturu i komplikovanou češtinu nečekaně zamilovává. Ale pocit provinění, že nechala babičku v okupovaném území, je jí neustále v patách. Autorkou knihy je Vesna Evans, která se narodila v roce 1982 v Sarajevu. Roku 1993 kvůli válce uprchla s rodinou do Prahy. Momentálně žije střídavě v Česku a Norsku. Vydává Moba.

Aleš Palán: Robinsoni a Donkichoti

Robinsoni a donkichotiRobinsoni a donkichotiZdroj: Se svolením nakladatele

Co spojuje sedm lidí, jejichž příběhy byly shromážděny v této knize? Není to přímo samota jako u samotářů, kteří se stáhli z civilizace do lesů, močálů a hor. Jisté poodstoupení tu ale přesto nacházíme. „Neměl bych sílu jít s proudem, a už vůbec ne proti proudu,“ říká jeden z aktérů. Všichni si vytvořili malý osobní svět, fascinující vesmír, kde platí jejich vlastní pravidla. Jsou na dosah ostatním, a přesto tak daleko. Některé jejich historky jsou neuvěřitelné, ale autor knihy jim věří. Proč by si například člověk nemohl koupit šest tygrů ve slevě? O fotografický doprovod knihy se postaral Karel Cudlín. Vydává Prostor.

Anthony Doerr: Město v oblacích

Město v oblacíchMěsto v oblacíchZdroj: Se svolením nakladatele

Třináctiletá Anna se živí jako vyšívačka v Konstantinopoli a fascinuje ji příběh o městě v oblacích. Chlapec Omeir se na druhé straně hradeb spolu se sultánovou armádou připravuje na obléhání města. Je rok 1453. O pět set let později se osmdesátník Zénón v idažské knihovně snaží s pěti školáky nazkoušet divadelní hru podle starověkého příběhu. Mezi policemi plnými knih ale tiká bomba, nastražená mladým idealistou Seymourem, který se cítí v pasti. A v nedaleké budoucnosti se dívka Konstance, uvězněná v neprodyšně uzavřené komoře na palubě vesmírné lodi, snaží sepsat na útržky papíru příběh o naivním pastýři Aithónovi, jejž jí vyprávěl její otec… Úchvatný román o dětech na prahu dospělosti v rozvráceném světě. Vydává Moba.

Marek Šalanda: Slovácko sa nenudí

Slovácko sa nenudíSlovácko sa nenudíZdroj: Se svolením nakladatele

Pobavte se nad neobvyklým dobrodružstvím plným slováckého humoru a rozverných příhod, které se staly ve slováckých dědinách, a to nejen místním lidem, ale i autorovi samotnému. Kniha se inspiruje kultovními knihami Slovácko sa súdí a nesúdí a mapuje danou oblast a dnešní obyvatele. Trefuje se do několika současných trendů – nízkorozpočtového cestování, pěšího poutnictví, objevování krás vlastní země a jejích regionů. Cestování po vlastních nohách a po vlastní zemi může být totiž velmi objevné a hlavně srdce naplňující. Vydává Bizbooks.

Kateřina Tučková: Bílá Voda

Bílá vodaBílá vodaZdroj: Se svolením nakladatele

Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně. Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná… Vydává Host.

Michal Viewegh: Šedesát báječných let pod psa

Děravé paměti: Šedesát báječných let pod psaDěravé paměti: Šedesát báječných let pod psaZdroj: Se svolením nakladatele

Na českou literární scénu vtrhl před třiceti lety. S Báječnými léty pod psa, živelnou energií a neotřelými názory. Michala Viewegha četli v devadesátkách snad úplně všichni. Nedávno oslavil úspěšný spisovatel šedesátku. I jeho inspirovala ke vzpomínkám i zamyšlení, a tak nikoho nepřekvapí, že výsledkem je – jak jinak – nová kniha. Vydává Ikar.

Martina Viktorie Kopecká: Deník farářky

Deník farářkyDeník farářkyZdroj: Se svolením nakladatele

Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? Dozvíte se v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem. Vydává Mladá fronta.

Billie Eilish: O sobě

Billie Elish: O soběBillie Elish: O soběZdroj: Se svolením nakladatele

Billie Eilish je globální fenomén současné pop-music. Nejoceňovanější umělkyně své generace pro fanoušky připravila intimní pohled do soukromí – na pódiu i mimo něj – v úžasné knize plné unikátních, dosud neviděných fotografií, převážně z rodinného archivu. Výpravná cesta jejím životem odkrývá Billie takovou, jaká je, nekompromisní a neřízená. Vydává Universum.