Středa 17. února

Pohovka, Turnov - Městské divadlo, od 19 hodin

Hostem Josefa Klímy bude sexuolog Radim Uzel, který je známý jako popularizátor sexuologie.Hudební doprovod večera plného příjemného povídání na zajímavá témata zajistí jako tradičně Pavel Půta a Andy Seidl.

Laponskem na lyžích i pěšky, Jablonec - Klub Na Rampě, od 19.30

Přednáška Pavly Bičíkové o letním a zimním putování s batohem na zádech drsnou švédskou divočinou za polárním kruhem, kde spíš chytíte soba než signál mobilního operátora.
Uslyšíte příběh o třítýdenní cestě Národním parkem Sarek, kam se na konci letošního léta Pavla vydala jen ve dvou s batohem na zádech. Sarek je považován za poslední evropskou divočinu, kde místo cest, mostů a obydlí najdete nádherné hory, malebná údolí, ledovce, mokřady, divoké řeky a jezera. Místo lidí zde potkáváte divoká zvířata. A spíš než telefonní signál chytíte soba. Pochopíte zde, že v divočině nemá cenu plánovat, ale spíše naslouchat a nechat se vést. V březnu projeli na běžkách v arktických mrazech po Královské stezce Kungsleden kolem nejvyšší hory Švédska Kebnekaise a Národním parkem Abisko. Během putování odhalovali tajemství Sámů (Laponců), kteří zde žijí a i dnes se živí pastevectvím sobů a mají stále svoji kulturu i šamanské rituály. Uslyšíte jejich hrdelní zpěv, jojk, který prý vytváří bránu mezi jejich niternými pocity a přírodou.

Naslepo, Jablonec - Kino Radnice, od 18.00

Ve středu proběhne projekce v kině Radnice u příležitosti prvního rozsvícení nového neonu kina. Na svařák a čaj zdarma vás zve LaKavárna! Připravují pro diváky tajné dramaturgické překvapení! Do poslední chvíle nebudete vědět, jaký film vás v kině čeká! Zaplatíte za něj ale až po promítání, a to takovou částku, jakou sami uznáte za vhodné. Stačí si vyzvednout volné vstupenky na pokladně kina a nechat se překvapit!

Co je kino "NASLEPO"?

Kino "NASLEPO" znamená, že znáte čas a místo představení – ale co se bude hrát, to nevíte. Prostě přijdete, zasednete a necháte se překvapit, co se na plátně vlastně objeví.
A proč to celé podstupovat a riskovat, že na vás vybafne přesně ten žánr s přesně tím hercem, kterého nesnášíte? No, předně je to zábava, ale nejen to – dramaturgové se snaží vybírat kvalitní, ale méně známé filmy, takže si pravděpodobně užijete lahůdky, které byste jinde neviděli.

Kino "NASLEPO" je ideální i v případě, že nemáte čas nebo chuť dlouze vybírat film, na který se vypravit. A když na tajemné promítání vylákáte někoho na rande, rázem vám to dodá punc zajímavosti a dobrodružnosti (i když s mírným rizikem, že křehké květině naservírujete pěkně syrový nášup či drsnému dobrodruhovi dvojitou porci cukrové romantiky). A to už stojí za pokus!

Nechce se vám utrácet za film, ze kterého můžete po deseti minutách odejít? To je ta nejlepší část – nemusíte! Vstupné platíte až na odchodu, a to takovou částku, jakou si sami vyberete. Po projekci jednoduše vhodíte peníze do sklenice od okurek a odnesete si výjimečný filmový zážitek!

ARS Instrumentalis Pragensis, Jablonec - Městské divadlo, od 19 hodin

Již od svého založení soubor v roce 1987 si získal specifické postavení v českém hudebním prostředí a to hlavně díky nevšednímu nástrojovému obsazení a interpretačnímu nasazení, kterým umělci obdarovávají koncertní publikum. Držitel 1. ceny a zlaté medaile z hudební soutěže komorních souborů v japonské Osace 1996 za provedení triových sonát Jana Dismase Zelenky. Spolupracuje také s renomovanými zpěváky, např. altistkou Pavlou Bušovou-Kšicovou. Liběna Séquardtová a Ivan Séquardt - hoboje, hoboj d'amore, anglický roh; Luboš Hucek - fagot; Josef Kšica - cembalo; Pavel Nejtek - kontrabas.

Program: Skladby A. Vivaldiho, Z. Lukáše, L. Janáčka, A. Lotti, E. Bozza, G. B. Pergolessiho a G. P. Telemanna.

Ledová sezóna, Tanvald - Kino Jas, 17.00

Americká animovaná komedie. Veselý příběh ledního medvěda Norma, který se vydává na cestu ze severního pólu do města. České znění.

Padesát odstínů černé, Tanvald - Kino Jas, 19.00

Americká komedie. Zdálo se vám, že bylo v Padesáti odstínech šedi málo humoru? Tvůrci série filmů Scary Movie vám to vrchovatě vynahradí. V hlavní roli Marlon Wayans.

Lída Baarová, Jablonec - Kino Radnice, 20.00

Příběh ženy, která milovala Ďábla. Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká… „Lída Baarová je film, který mi hodil rukavici a já ji zvednul. Pokusil jsem se tímto snímkem posunout ve své práci zase o krok dál. A byl to ten nejtěžší krok v mém životě," říká o své práci na filmu režisér Filip Renč. Film Lída Baarová byl realizován s podporou Státního fondu kinematografie.

Čtvrtek 18. února

Zeptej se táty, Turnov - Městské divadlo, od 19 hodin

Dramatizace románu, v němž se osud autora tragicky spojil s literárním příběhem. Podle knihy, ve které autor píše o umírání a krásách života, ale ve skutečnosti se vyrovnává s úmrtím vlastního otce. Dílo se stalo bohužel i závěrečným počinem jeho autora Jana Balabána zemřel ve svých devětačtyřiceti letech přesně na výročí otcova skonu.

Město, lidé, krajina, Jablonec - Městská galerie MY, Památník Scheybalů, od 17 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy Město, lidé, krajina, která byla oficiálně zahájena už v prosinci a potrvá až do půlky března. Tentokrát ovšem dostanete jedinečnou příležitost poznat mnohem blíže jablonecké malíře první poloviny dvacátého století a jejich obrazy. Komentovanou prohlídkou provede Jan Strnad.

Cesta vědomého muže 2016, jablonec - Klub Na Rampě, od 19 hodin

Přednáška Michala Filipa a Čeňka Pospíchala o tom, jak procházet různými životními etapami a přitom zrát a moudřet.

Friedrich Dürrenmatt: Návštěva staré dámy, Tanvald - Kino Jas, od 19.00

Divadelní představení souboru J. K. Tyl z Josefova Dolu.

Malina Brothers, Jablonec - Eurocentrum, od 20 hodin

Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram), se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál kvintet). Dvě povedená turné a ohlas příznivců muzikanty zavedly podruhé do nahrávacího studia. Výsledkem je aktuální album Malina Brothers & Charlie McCoy, které skupina v rámci zimního turné představí.

Karel IV. a jeho postavení v kontextu českých dějin, Jilemnice - Krkonošské muzeum erbovní sál, od 19 hodin

Muzeum a ČKA - Klub Betanie zvou na přednášku a besedu Tomáše Petráčka. Pořad je připraven k 700. výročí narození tohoto panovníka. Vstupné dobrovolné.

Pátek 19. února

První lomnické barování, Lomnice n. P. - Zámecké sklepení, od 20 hodin

Přenesením významu slova „barování" do uměleckých sfér je jen naším zábavným a trochu netradičním pohledem na umění. Hudebním a literárním večerem Vás provede skupina Tomáše Sedláka a Šlajchrtů, v sekci literární vystoupí se svým autorským projevem Petr Pýcha. Umělecký prožitek doprovodí výběr moravských vín z vinotéky na Růžku, dobré pivo a k tomu určené delikatesy. Přijďte si užít tento večer společně s námi…
Cena vstupného je 90 Kč.

13. ročník Tanvaldského sportovního plesu, Tanvald - sportovní hala na Výšině, od 20.00

K poslechu a tanci hraje Hudba Tanvald. Zlatým hřebem sportovně-kulturního večera je soutěž ve střelbě na koš, kde odměnou je basketbalový míč plný peněz. Hlavní cena tomboly se sice losuje, ale výherce musí současně prokázat i svou tělesnou zdatnost a šikovnost. Alespoň jedním ze dvou pokusů musí trefit koš. Páni házejí z klasické šestky, dámy jsou zvýhodněny a střílejí ze vzdálenosti o krůček bližší, neboť ženy si v Tanvaldě hýčkáme jako v bavlnce. Jestliže vylosovaný výherce ani jedním ze dvou pokusů koš nedá, jeho cena propadá a losuje se znovu. Na sportovní ples se tedy vyplatí předem trénovat. Sportu a tanci zdar, basketbalu zvlášť.

X. Divadelní ples, Jablonec - Městské divadlo, od 20.00

Jubilejní desátý ročník Reprezentačního plesu Městského divadla Jablonec nad Nisou představuje jednu z perel letošní plesové sezóny. Večerem s nádechem tajemství a neznáma přítomné provede finalistka StarDance 2015, Jitka Schneiderová a přítomní nebudou ochuzeni ani o taneční umění této populární české herečky, spolu s jejím tanečním partnerem Markem Dědíkem. Nepůjde však o jediné hvězdy večera, zpěvem nás potěší Jitka Zelenková či Bohuš Matuš a svými triky okouzlí Magic Alex. Uslyšíme i Davida Deyla a finalistku Supertar Lenku Konvičkovou s Vrabčáky. Celý večer pak protančíme za zvuků hudby Big bandu Relax Přemysla Vlasty i pecek z rukou DJ Miroslava Raise. Dveře Městského divadla Jablonec nad Nisou se tancechtivým otevřou 19. února 2016 ve 20 hodin. Občerstvení zajišťuje špičková restaurace Bílý Mlýn Liberec formou bufetu. Vstupné na prestižní událost letošní plesové sezóny činí tisíc korun a zahrnuje nejen občerstvení v průběhu celého večera, ale i slavnostní přípitek.

Sobota 20. února

Akustický koncert, Jablonec - Kavárna Pokec, od 18.00

Dívčí kapela DÁMI? zahraje akusticky v Kavárně Pokec. Tato kapela má svoji historii a věříme, že má o čem mluvit… Přijďte si užít jejich příběh. Na tuto akci vybírají vstupné symbolických 40 korun.