Na hrad vede od autobusového nádraží v Kostomlatech značená zelená turistická cesta, přičemž délka trasy není nikterak náročná.

Je to asi jeden kilometr pěšky, případné turisty je však potřeba upozornit, že hrad je nyní přístupný na vlastní nebezpečí a hlavní věž není přístupná. Můžete si tady ale koupit drobné občerstvení či turistické známky.

Hrad postavili v první čtvrtině 14. století páni z Rýzmburka v místech, kde stávalo kdysi slovanské hradiště. Nedlouho poté, co jej dostavěli, koupil jejich sídlo markrabě moravský, budoucí císař Karla IV.

Pozdější započatou přestavbu přerušily husitské války a vojska znepřátelených stran hrad těžce poškodila.

V 17. století na hrad dolehla konfiskace majetku za účast majitelů panství Petra a Oldřicha Kostomlatských z Vřesovic na stavovském povstání (1618-20).

Pak přešel do majetku Černínů. V průběhu 19. století byly snahy o jeho záchranu, avšak rekonstrukce neprobíhaly tak, jak by bylo potřeba, a tak byl hrad později znepřístupněn.

Zajímavosti

Jádro první fáze hradu tvořil kdysi okrouhlý bergrift, který je zakončen užší nástavbou s ochozem. Věž tohoto typu se nazývá máselnice. Dále to pak byly dva rovnoběžné paláce.

Celé jádro pak obtáčel parkán. Do hradu se vcházelo drobnou čtverhrannou věží, kterou zajišťovala okrouhlá hradební věž s čtverhranným interiérem. V první polovině 15. století byl hrad modernizován, vylepšila se tak jeho obranyschopnost pomocí dvou bašt. Rozšířen, zvýšen a lépe vybaven byl palác při velké věži.

Z hradu se nejvíce zachovaly zbytky jádra hradu s okrouhlou věží, vstupní brány s věží a zbytky opevnění.

Zpracoval Jaroslav Tvrz