Návštěvníci se mohou těšit na musherku Janu Henychovou, budou si moct vyzkoušet nordic walking a seznámí se s alternativními způsoby pohybu – k bezplatnému vyzkoušení budou k dispozici skákací boty či elektrokola. Bohatý program si ale vyžádá uzavírku Dolního náměstí a Soukenné a Kamenné ulice.

„Náměstí bude pro dopravu uzavřené od osmé hodiny ranní, a to včetně parkovacích ploch, kde bude probíhat Dopravácký den a další atrakce. Omezení potrvá do osmnácti hodin. Ulice Kamenná bude uzavřená od křižovatky s ulicí U Muzea po křižovatku s ulicí A. Chvojky,“ popsala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová s tím, že toto omezení neplatí pro autobusy MHD a historické vozy, které jsou součástí programu.

Dolní náměstí bude centrem Dopraváckého dne. V době od devíti do šestnácti hodin odtud budou každou půlhodinu vyjíždět na své trasy městem historické autobusy.

„Nejstaršími vozy bude Škoda 706 RO z roku 1947, autobusový přívěs Karosa B40 z roku 1959 a řadu doplňuje autobus Škoda 706 RTO z roku 1967. Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století reprezentují autobusy Karosa ŠL 11 a kloubové autobusy Ikarus 280. Lákadlem pro návštěvníky bude i možnost svezení se pravým anglickým patrovým autobusem,“ říká Milan Svoboda, vedoucí dopravního úseku ČSAD Jablonec nad Nisou.

Kromě tras po městě bude zajištěné i spojení z Jablonce do Liberce a zpět, s odjezdy z Liberce – Moskevské a z jabloneckého Dolního náměstí.

„Na této lince bude nasazen kloubový Ikarus, který pojede po tradiční trase přes Kunratice, Lukášov, Rýnovice, Mšeno a Jablonecké Paseky,“ poznamenala Jana Fričová.

Novinkou ve víceméně tradičním programu Dne bez aut bude letos benefiční představení v kině Radnice, které startuje v sedmnáct hodin. Výtěžek z dobrovolného vstupného na film HOME poputuje na obnovu městské zeleně zničené loňskou říjnovou kalamitou.