Na programu je opera Hamlet, nádherný belcantový kus francouzského skladatele Ambroise Thomase (1811–1896) napsaný podle známé shakespearovské předlohy. Obohatil scénu Oféliina šílenství o efektní a technicky náročné virtuózní sopránové koloratury.

V titulní roli vystoupí slavný britský barytonista Simon Keenlyside, který se svým Hamletem triumfuje na světových operních jevištích již 14 let. V roli Ofélie vystoupí německá sopranistka Marlis Petersen, která zastoupí původně ohlášenou Natalie Dessay.

V České republice se bude Hamlet vysílat do 20 kin v 18 městech. Nově se připojuje Městské kino v Chrudimi.

Last minute zachraňuje Met

Marlis Petersen je německá sopranistka se skvěle rozběhnutou kariérou. Zpívala už na všech významných operních jevištích světa a spolupracovala i s těmi nejslavnějšími symfonickými orchestry. Roli Ofélie už s velkým úspěchem předvedla v roce 2006 v Düsseldorfu.

Ještě před několika dny v pátek 12. března zpívala titulní roli v soudobém díle Médea ve Vídeňské státní opeře, aby už v neděli 14. března zahájila maratón aranžovacích, kostýmních a hudebních zkoušek v Metropolitní opeře a v úterý 16. března pak zpívala v New Yorku premiéru Hamleta.

Americký deník The New York Times Petersen za tento její téměř nadlidský výkon překřtil „na last minute sopranistku, která zachraňuje Metropolitní operu.“

Lepšího Hamleta nikde nenajdete

„Simon Keenlyside je ve svém oboru naprostá světová špička, lepšího Hamleta v současnosti nenajdete,“ říká za organizátory přenosů do ČR Martin Cíkánek. Ofélie Marlis Petersen je v tuto chvíli pro mnohé možná velkou neznámou, ale její fantastický výkon ve vídeňské Médee dává tušit, že i tentokrát půjde o mimořádný umělecký zážitek, který si žádný milovník opery nemůže nechat ujít.