Jablonecká veřejnost může letos 17. září navštívit téměř dvě desítky významných kulturních, technických a sakrálních památek a těšit se na bohatý doprovodný program.

Zahájení je v 9.30 na začátku hráze jablonecké přehrady u pomníku jejího stavitele Otto Intzeho (letos uplynulo 100 let od dokončení vodního díla). Štola bude také otevřena.

Historický autobus vyjede tradičně z Dolního náměstí a zájemce zaveze k rozhlednám Černé Studnici, Bramberku, Proseči a zpět.

Jízdní řád autobusu kolem rozhleden.

Výstavy a besedy připomenou stavitele, kteří dali městu jeho typický ráz. Pro děti je připraveno hravé putování po rozhlednách, slosování letní soutěže na téma „Jablonecká přehrada“ atd.

– Slavnostní otevření památkových objektů – od 9:00 do 17:00
– Slavnostní zahájení Dne evropského dědictví – 9:30 – Blahopřání přehradě ke 100. výročí za přítomnosti představitelů města, Povodí Labe a České mincovny (prostranství u pomníku Otto Intzeho na začátku hráze) – Přehrada Mšeno
– Za záhadou loučenské štoly – 10:30 – Historii loučenské štoly poodhalí Jiří Dostál na můstku přes přítok u zahrádek za třetí přehradou.
– Panorama města Jablonce nad Nisou – 14:00 – Beseda s Janou Novou – Městská knihovna
– Soubor bicích nástrojů Aries – 17:00 – Koncert ve dvoře Střední uměleckoprůmyslové školy (vstup z Kubálkovy ulice)
– Promítání filmů o Jablonci, okolí a rozhlednách od 9:00 do 17:00 – Městská knihovna.