Jeden a půl roku tu intenzivně pracovali řemeslníci a nyní je poslední dochovaný objekt sklářské osady opět chloubou jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Slavnostně jej letos otevřeli při muzejní noci. Na své si tu přijdou malí i velcí. Na co se mohou lidé těšit, prozradila ředitelka muzea Milada Valečková.
Co všechno je nové v chalupě a jejím okolí?
Největší změna je pochopitelně zrekonstruovaný objekt od základu. Na první pohled není změna veliká, ale to je účel u památkových objektů. Poznáte krytí střechy, bondský šindel tedy umělý novodobý materiál nahradil štípaný dřevěný smrkový šindel.
Je vyměněné některé i roubení. Úplně nově je udělaná dřevěná přístavba, větší oproti dřívějšku. Tam najdou návštěvníci standardní sociální zařízení se splachovacím záchodem. Kanalizace je svedena do jímky, kterou budeme nechávat vyvážet podle potřeby. Je obnovena jakási historická krytá dřevěná terasa v místech, kde býval seník. Tam si lidé mohou sednout a odpočinout.
Novinkou je ale rozhodně útulna u krbových kamen. Zejména když bude sychravo… přijde horký čaj nebo griotka určitě vhod.
Pamatovali jste na občerstvovnu?
Jistě. Liščí bouda kdyby sloužila i jako hospoda. Docela dost let i následně jako rekreační zařízení. Občestvovna tam tedy patří. My jsme nový Kristiánov chtěli pojmout jako výletní místo, kam si rodiny udělají i celodenní výlet. Zastaví se tu cyklisté a v zimě i lyžaři. Proto tam lidé najdou běžné občerstvení jaké v horských boudách nabízejí.
Jak bude provoz fungovat?
Začali jsme v květnu jen víkendově. Od poloviny června už jede každodenní provoz, zhruba do poloviny září.
Ono to na Kristiánově není vůbec jednoduché. Svítí se svíčkami…
My máme petrolejky. Jedinou elektřinu, kterou se daří zajistit, je benzínovým agregátem. Není to úplně optimální, je hlukem na obtíž. Snažíme se tedy všechny spotřebiče mít na plynové bomby nebo náhradní zdroj.
Spousta novinek a hluboko v horách rekonstruovat nebylo jednoduché. Na kolik akce přišla peněz?
Necelých dvanáct milionů korun a prostředky poskytlo ministerstvo kultury.
Co nového lidé najdou v expozici a jak moc se rozrostla?
Expozici jsme nazvali Sklářská osada Kristiánov. Lidé tam najdou starý známý model, ale kompletně repasovaný na novém podstavci. Uvidí a budou si moci i sáhnout na sortiment, který se tu vyráběl. Budou si moci natáhnout tyčinku, zasadit kameny do bižuterního komponentu, zůstává oblíbená mašinka na navlékání rokajlu.
Poprvé jsme otevřeli i podkroví. Tam je odpočívárna pro děti. Najdou zde skládací model osady z kostek. Kdo složí dobře, dostane indicie pro hledání pokladu bájného čaroděje Tamana.
Čaroděje???
Neprozradím! Přijďte.