Klasicky skvělej koncert, baví se v metru dva Němci, když čekají ve frontě na další vůz, aby je odvezl do hostelu. A středeční vystoupení legendy tvrdé muziky popsali dost přesně.

Metallica vystřihla více než dvouhodinový koncert našlapaný hity, hudebníci provedli publikum většinou svých alb a vše doplnili ohni i ohňostrojem.

Letošní Prague Rocks vedle Metallicy nabídne pětici dalších kapel hrajících od rocku po řízný metal
Do Prahy se řítí Metallica. Připomeňte si, jak měnila hudební svět album po albu

Metallica na evropském turné představuje ucelený setlist, který po tradiční nástupní Extasy of Gold od Ennia Morriconeho okamžitě přechází v pekelnou show v podobě skladby Whiplash z kultovního debutu Kill `Em All. Smrtící tempo pokračuje skladbou Creeping Death a pak se nálada mění s výletem na Černé album v podobě hitu Enter Sandman.

A hitovkami se koncertní menu doslova hemží. No Leaf Clover zavede publikum do slavného živáku Symphonic & Metallica, následuje Sad But True a publikum už je dostatečně rozehřáté…

Takže přichází největší hit Metallicy Nothing Else Matters. Všechny mobily vystřelí nahoru. Někdo fotí, další natáčí a zbytek svítí digitální svíčkou.

Vrchol s ohňostrojem

A velká část mobilů už zůstává v akci až do konce koncertu, Metallica totiž své fandy zná a servíruje jednu lahůdku za druhou.
For Whom the Bell Tolls, Moth Into Flames, při které se na jevišti i v hledišti rozhořívají ohně.

Před vrcholem baladické hymny Fade to Black si vezme slovo frontman James Hetfield, popisuje smutné téma skladby, kterým je sebevražda. „Jestli vám zrovna není dobře a uvažujete o tom, podívejte se vedle sebe. Máte tam přítele. V nás Metallice máte přátele. Zase bude dobře,“ deklamuje Hetfield.

Do Letňan odpoledne mířily tisíce fanoušků tvrdé muziky. V rámci jednodenního festivalu Prague Rocks v areálu letiště v pražských Letňanech vystoupí šestice kapel. Hlavním tahákem je americká formace Metallica
Očekávané vystoupení. Do pražských Letňan dorazily desítky tisíc fanoušků

A už se blíží vrchol koncertu, po pauze přichází triumvirát Damage Inc., One a Master of Puppets. Kotel vře, vedle samotné hudby emoce jitří i povedené využití laserů a na samém konci… ohňostroj. Možná to zní jako klišé, ale jde o dokonalou tečku komplexního zážitku.

Metallica vysekla skvělé vystoupení, svého druhu opožděnou oslavu čtyřicátin, které nemohla oslavit loni kvůli pandemii.

Bavit hudbou

Navíc nešlo o nijak profesorsky uprděný výkon „na jistotu“. Naopak, Metallica se hudbou stále baví, mezi jednotlivými skladbami hází nejrůznější mezihry, při Seek & Destroy tak mocně variuje původní skladbu, až publikum natahuje k prasknutí tím, jak oddaluje klimax písně. Takhle se baví hudbou!

Nick Cave
Hudební léto je za dveřmi. Festivalové hody ovládne Nick Cave, Kiss i Sting

Jasně, že to je bestofkové turné a na zatím poslední desku ani nedojde řada. Jasně, že si Hetfield při zpěvu v náročnějších chvílích občas trochu vypomůže. Ale co na tom, když pak téměř na konci vystřihne náročný part ve skladbě One jako pán?

Metallica je na vrcholu desítky let a v Praze to již poněkolikáté prokázala. Takže jediná otázka na závěr: kdy pánové Ulrich, Herfield, Hammett a Trujillo přijedou příště?