Podstatně častěji jej lidé potkávají v obleku a s kravatou. Zvykli si, že patří už pátým rokem k vedení jablonecké radnice. On ale podstatně delší dobu jednou za čas navlékne triko, džíny a v Klubu Na Rampě pouští nejen náctiletým muziku. DJ a místostarosta Petr Vobořil. Jak si vede u posluchačů a jestli se hudba, kterou hraje, za čtrnáct let změnila?

Jak se vám podařilo skloubit politiku s hudbou? DJ a politik jsou dvě naprosto odlišné role.
Nejsem klasický DJ. Horečka sobotní noci je prakticky můj jediný hudební pořad a baví mě natolik, že bych se ho snažil skloubit s jakýmkoliv zaměstnáním. Je to pro mě návrat do teenagerských let, způsob relaxace a odreagování. Když jsem s Horečkou sobotní noci v roce 1997 začínal, byla jiná doba. Hlavně co se technických možností týče.

Těžko si dokážu představit, že bych se do něčeho takového pustil teď. Tenkrát to byla výzva, něco výjimečného, co v Jablonci chybělo. Alespoň já to tak cítil. A protože na Horečku přijížděli i lidé z okolních měst, asi ten hlad byl i jinde.

Jaké byly ty úplné začátky?
Moje představa byla tenkrát taková, že pro svoje vrstevníky budu pouštět starou osvědčenou muziku, která nepatří do popových vln. Byla to hlavně rocková muzika, kterou jsem sám poslouchal a sbíral. Navíc jsem chtěl, aby zážitek byl kompaktní, takže jsem si půjčil i promítací plátno a spíš než na klipy jsem se orientoval na „life“ koncerty. V podstatě tahle hlavní strategie drží pořad dodnes. Co se změnilo, jsou posluchači. Moje vrstevníky brzo vytlačila mládež.

Je rozdíl mezi hudbou, kterou jste hrál, když Horečka začínala, a tou, co hrajete nyní? Musíte se hodně přizpůsobovat vkusu posluchačů, kteří se na Horečce mění, stejně jako se mění světové hudební trendy? Nebo se mezi mladými najdou i příznivci starší muziky?
Základní repertoár tvoří skladby, které jsou nestárnoucí, hrál jsem je před čtrnácti lety a hraju je i teď. Například Deep Purple, Led Zeppelin, Queen, Doors, Stones, Beatles atd. V menšině přidávám věci současné, které ale stylem s rockovou klasikou ladí. Takže jde spíš o současný Rock´n Roll. Samozřejmě sleduji, co dnes mladší generace poslouchá, ale konečný výběr je na mně. Jsem v tomhle směru dost tvrdohlavý.

Neomrzely vás za tu dobu některé kapely nebo písničky?
Kvalitní muzika prostě neomrzí. A možná je to i jeden z důvodů, proč zrovna tenhle hudební pořad žije už tolik let. A je skvělé, že mladí poslouchají i ty staré fláky a ještě si cením toho, že kromě mladých má Horečka i svoje stálé návštěvníky, kteří si pamatují úplné počátky. Pokud mají odvahu přijít moji vrstevníci, většinou se výborně baví také. Když se publikum takhle generačně protne, mám z toho radost a pocit, že to má smysl.

Zpracovala Hana Langrová