Muzejní noc dorazí na Jablonecko. V různých termínech. Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne tento pátek 18. května v Muzeu Novojičínska. V ten samý den proběhne první muzejní noc i v Jablonci.

Sklo a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie Jablonec se výjimečně otevře ve 20 hodin. Expozicemi muzea budou provázet žáci základních škol a motýl – symbol probíhající výstavy Ingrid – víc než jen značka.
Protože umělecká krystalerie, jež je hlavním znakem výstavy, je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa.

Muzejní noc na tom v podstatě nic nezmění. „Program muzejní noci se ponese v duchu 30. let 20. století, muzeum rozezvučí swing. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet Braillovo písmo, brýle simulující zrakové vady a různé pomůcky pro zrakově handicapované," přiblížila ředitelka muzea Milada Valečková. Muzeum skla a bižuterie se festivalu účastní již posedmé, což je absolutně nejvíce ze všech podobných institucí na Jablonecku.

Běliště i Jizerka

Podruhé se k akci připojí Městské muzeum Železný Brod. Muzejní noc proběhne v pátek 1. června v národopisné expozici Běliště. Návštěvníci nebudou jen tichými pozorovateli, ale na exponáty si i sáhnou. „Malí i velcí si vyzkouší použití kuchyňského nářadí a náčiní, které už z dnešních domácností vymizelo. Z muzejního depozitáře vybereme několik předmětů a všichni budou moci hádat, na co, nebo jak se předměty používaly," přiblížila ředitelka Městského muzea Petra Hejralová.

Do muzejní noci se letos zapojí také Dům dětí a mládeže Mozaika, jehož lektorky představí jednoduchou a zajímavou techniku tvorby smaltů. Kreativní jedinci si budou moci vytvořit výrobek dle vlastní fantazie.

Pro děti zahraje železnobrodský divadelní soubor Tyl pohádku O Červené Karkulce (začátek v 19.30) a zlatým hřebem večera bude hudebně zábavní vystoupení turnovské kapely Mackie Messer Band. Začátek vystoupení bude kolem 21. hodiny.

O osm dní později, tedy v sobotu 8. června, se k akci již po několikáté připojí i Muzeum Jizerských hor v osadě Jizerka. V předchozích letech se tu mohli návštěvníci setkat s mnoha pohádkovými a tajemnými bytostmi.

Kittelovy svíčky

Poslední muzejní noc mají možnost zájemci prožít v Kittelově muzeu na Krásné. Muzejní noc je tu součástí Svatojánského víkendu, který proběhne o víkendu 23. a 24. června. Přes den je připraven bohatý program pro děti i dospělé, mimo jiné například tvořivé dílničky. Kittelovo muzeum uctí muzejní noc opravdu důkladně. „Prohlídka muzea bude probíhat při svíčkách, po celou noc bude hořet oheň před muzeem. Otevřeno budeme mít od zavíračky do otevíračky," přiblížil Jan Vokurka za muzeum. Akci doplní noční koncert pod širým nebem s nádechem tajemna.

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. „Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání," přiblížila Anna Komárková, výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR.

Letos se uskuteční již 8. ročník Festivalu muzejních nocí, který bude probíhat ve dnech 18. května až 9. června. Přihlásil se rekordní počet institucí – 270 muzeí, galerií, občanských sdružení a dalších kulturních organizací ze 140 měst. Úspěch festivalu je mimořádný, každý rok se připojuje více měst a institucí.

Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. května.