Do regionu opět po roce zavítá kníže Václav se svou družinou. Lidé se s ním mohou potkat v neděli 26. září od 16 hodin na zámku Lemberk. Koná se zde totiž koncert Pocta sv. Václavu.

Jde o zahajovací koncert XIII. ročníku Mezinárodního festivalu komorní hudby. Koncert je poctou a oslavou patrona země České, knížete Václava. Ten sám se svojí družinou tento koncert navštíví a tak Rytířský sál zmíněného zámku ožije nejen hudbou dávných staletí, ale pro diváky se rozehraje i příběh z dob české historie.

„V komponovaném pořadu se představí skupina historického šermu Rytíři Gwydionu, historická kapela Duro Nux zahraje program Sinax Ventus, který je plný nápěvů a písní středověké Evropy,“ zve Bohumila Nitschová, flétnistka a umělecká ředitelka festivalu.

Chybět nebude dobové oblečení a staré historické nástroje jako např. šalmaje, dudy, píšťala s měchuřinou, cistra. Na své si přijdou milovníci staropražských písniček a písní ze staré Prahy. „Takovou muziku přijede zahrát kapela Hudba u města Vídně. Její složení jsou housle, heligonka, tuba, bicí,“ vysvětlila Nitschová.

Seskupení Turunuka předvede tzv. world music. Jejich hudba je živelná, rytmická až šamanská. Posluchači uslyší hrdelní zpěv, hru na didgeridoo, bubny, yabaru a jiné nástroje i nenástroje. Mladí hudebníci si mnoho nástrojů vyrábí sami.

Festival, i když má ve svém názvu komorní hudbu, zcela striktně se toho nedrží a dává prostor hudbě různých žánrů. Tím je tento festival jedinečný. Za dobu jeho existence se na festivalu představila již dlouhá řada umělců z ČR, Německa, Polska, Anglie, Ruska, USA i Japonska.

Hlavním pořadatelem je Sdružení přátel školy hudby v Jablonci v čele s uměleckou ředitelkou flétnistkou Bohumilou Nitschovou.

Letošní 13. ročník festivalu má celkem tři koncerty. Zbývající dva koncerty proběhnou již v Jablonci nad Nisou v Městské knihovně.

Městská knihovna v Jablonci nad Nisou:

6. října – Koncert zdraví a poezie. Zde vystoupí Irena Sallmann z Polska, která hraje na tibetské mísy, gongy, zvonky. Básně z vlastní autorské sbírky zarecituje paní Olga Novotná.

3. listopadu – Koncert věnovaný renesanční hudbě. Vystoupí zpěvačka Jarmila Chaloupková se světovým loutnistou Brianem Wrightem z Anglie.