Po předpremiéře tvůrci filmu pokračovali do Klubu Na Rampě, kde se odehrává jedna z jabloneckých scén. Nový český film Zoufalci vypráví příběh o šestici bilancujících třicátníků, dlouholetých přátel, kteří se přestěhovali z Jablonce do Prahy a na večírku se shodují, že už je konzumní život ve městě nebaví. Rozhodnou se tak zrealizovat dávný nápad – společně se odstěhovat na statek.

Několik záběrů tedy pochází přímo z Jablonce. Divák ve filmu uvidí Mírové náměstí, interiér Klubu Na Rampě nebo Jablonec od Petřína.

Režisérka Jitka Rudolfová vystudovala jablonecké gymnázium. V současné době dokončuje studium hrané režie na FAMU.

A co režisérka řekla k jejímu absolventskému filmu?
Ve filmu je šest hlavních postav podobného věku, podobných problémů a i já z pozice autora do této věkové kategorie spadám. Scénář měl podtitul – životní bilance ve třiceti – což jsem brala tak trochu s komickým podtextem. Zajímalo mě, do jaké míry může člověk ve třiceti bilancovat. Já osobně si myslím, že jsem toho v životě ještě moc neudělala.

Postavy jednotlivých filmových „zoufalců“ jste napsala podle svých skutečných přátel. Informovala jste své kamarády o tom, že některé jejich životní příběhy a zkušenosti použijete do filmu?
Samozřejmě. Bez jejich souhlasu bych si to asi ani nedovolila použít. Jsou to přeci jen značně osobní věci, i když přemodulované do fikce.

Film vznikl v dílně Věry Chytilové, kde jste režii studovala. Ovlivnila vás osobně tvorba Věry Chytilové?
Do jaké míry jsem jí ovlivněna neumím odhadnout, jelikož každý se snaží nalézt si tu svou vlastní cestu. Jisté je, že si na ní cením, vedle jejího spontánního přístupu k filmu, zejména toho, že jsem si uvědomila, jak je důležité přemýšlet nad tématem scénáře filmu. Jde o to, umět zachytit váš osobní - autorský pohled na problematiku, jíž se chcete zaobírat.