„Význam Memoriálu Františka Vojtěch, jedné z nejprestižnější kynologické soutěž v Evropě, je mimořádný, proto jsem přijal nad touto soutěží záštitu,“ uvedl krajský radní Jaroslav Podzimek, který se slavnostního zahájení zúčastní.

Jak potvrdili za pořadatele Jiří Formánek, z kynologické komise OMS, Miroslav Tomáš, předseda kulturně-výchovné komise OMS, a Jiří Kořínek, předseda mysliveckého sdružení z Proseče p. J. se tato soutěž za šedesát tři let pouze dvakrát konala na Českolipsku.

„Nyní Liberecký kraj převzal pořadatelskou štafetu od Plzeňského,“ řekl předseda OMS s tím, že očekávají účast nejméně dvaceti špičkových kynologů z Česka a Německa.

Německý krátkosrstý ohař vznikl v Německu nekontrolovaným křížením různých loveckých psů. Ke konečné podobě přispěli především evropští lovečtí psi, kteří byli využívání k lovu pernatého ptactva. V současné době je německý krátkosrstý ohař velmi elegantní a všestranný lovecký pes, který právem nachází využití i jako milý společník a rodinný pes.

Německý krátkosrstý ohař je přítulný a snadno se cvičí. Lovecký výcvik je doporučován až po zvládnutí základních pokynů. Je velmi oddaný svému majiteli a při správném výcviku je schopen plnit lovecké povinnosti až do vysokého věku.

Srst je třeba pouze cca 1x týdne vykartáčovat. V neposlední řadě by se nemělo zapomínat na péči o svislé uši, kterým hrozí časté záněty zvukovodů. Je to velmi aktivní pes, kterému je třeba dopřát pohyb a aktivitu.