Slavnou knihu pro děti, Tim Tolar aneb Prodaný smích, napsal v 60. letech minulého století významný německý autor dětské literatury James Krüss. Jevištní verze knihy se hrály a hrají po celém světě, v Čechách například v královéhhradeckém Divadle Drak či Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

Tim Tolar je malý chlapec, který se rád směje svým krásným zvonivým smíchem. Až do okamžiku, kdy mu tajemný cizinec nabídne schopnost vyhrát každou sázku výměnou právě za jeho dětský smích. Tim neodolá lákavé nabídce a svého smíchu se vzdá. Od té chvíle vyhrává i ty nejbláznivější sázky, které uzavře.

Jenže již brzy pochopí, že jeho vlastní smích byl nad veškeré zlato. Vydá se proto do světa hledat onoho ďábelského cizince, aby od něj získal zpátky svůj smích.

Na pozadí Timova detektivního putování po světě se skrývá silné a v současnosti velmi aktuální téma peněz, které by nikdy neměly v lidském životě znamenat úplně vše.

Zárukou, že toto téma bude na jevišti zpracováno s imaginací a citem, je jméno režiséra Martina Tichého, který v Naivním divadle před nedávnem režíroval vysoce ceněnou Pohádku o Raškovi, vyhlášenou nejlepší českou loutkovou inscenací roku 2009.