Ačkoliv vykročilo divadlo do kmetského věku, soubor má záviděníhodně mladý, a na jevišti stále vládne hravost, fantazie a smysl pro metaforu a podobenství.

„Do budoucna přeji divadlu i sobě, aby se nám dařilo soustředit v Naivním talenty tak, jako doposud. Nynější soubor má velký potenciál na to, aby měl současnému publiku stále co nabízet,“ poznamenal ke kulatému výročí ředitel Stanislav Doubrava.

Oheň v názvu almanachu značí první inscenaci mapovaného období, jíž se stal Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla. Vodu symbolizuje poslední loňská premiéra Labutí jezírko.

Obě hry shodou okolností napsala kmenová autorka divadla, držitelka Ceny Alfréda Radoka, Iva Peřinová. Ta předčasně vloni zemřela. „Máme štěstí, protože v rodinné tradici dramaturgie a autorského přínosu pokračuje syn Ivy Peřinové, Vítek. Ten úspěšně působí nejen v našem divadle, ale i na jiných scénách,“ zdůraznil ředitel. „Stále kupředu postupují i obě hrající režisérky Markéta Sýkorová a Michaela Homolová,“ dodal.

Hlavní oslavy šedesátin vypuknou v sobotu 20. února premiérou nové inscenace Neklan.cz aneb Ze starých pověstí českých. Vtipnou interpretaci staré známé české pověsti připravil v Naivním divadle tým mladých divadelníků z řad studentů pražské DAMU. Tvůrci pojali inscenaci, která je určena starším dětem od 12 let, spíše v činoherním duchu, ale loutky v ní také vystupují.

„Děti jsou pořád stejné, jen my, dospělí, je vnímáme podle toho, jak se sami proměňujeme. Divadlo přežije i vývoj nových technologií. My jdeme jinou cestou,“ řekl Stanislav Doubrava. „Byl bych rád, kdyby se v budoucnu spravedlivěji proměnil systém podpory divadla. Nyní leží největší zátěž na městě Liberci, ale divadlo hraje po celém kraji a republice. Podle mého názoru by tedy byla na místě větší podpora od Libereckého kraje a státu,“ uzavřel.