Ta poslední skončila o Velikonocích v OC Plaza a lidé si zde mohli prohlédnout historické korzety, kabelky z válečných let i pro panenky z porcelánu.

Ohlasy na výstavu byly opravdu velké…
Výstavou jsme chtěli lidem ukázat nejen historické korzety, porcelánové panenky, korálkové kabelky, kabelky válečných let, ale i novodobou módu lolitek. Například kabelky s úžasnou historií z dvacátých let minulého století pochází ze sbírky Jarky Kašpar, architektka Zuzana Ilinčevová vystavila kabelky předválečných a poválečných let a porcelánové panenky zapůjčila Vladislava Vrabcová. Kurátorkou této výstavy byla Hana Kašparová. Jsou to všechno krásné a výjimečné věci, na základě kterých uvažujeme v budoucnu o založení muzea.

Když jsme u těch kabelek, také je sbíráte?
Mně se líbí například korálkové kabelky z roku 1920, které jsou celé z perliček. Čím menší kabelka, tím mě víc zajímá. Na výstavě jsme měli jen sedm centimetrů velikou kabelku ze stříbra, která se zapínala dvěma malými granátky. Takových exponátů je již opravdu málo.

Co vás vedlo k práci módní návrhářky?
Móda mě odjakživa bavila. Po studiu textilní školy jsem léta pracovala v Elitexu. Po roce 1990 jsem se vrátila zpět k mé profesi, k tomu co mě opravdu baví. Začala jsem jezdit na různé výstavy, semináře, navrhovala oděvy. Pak mně jednou kamarádka řekla, jestli místo těžké konfekce nechci navrhovat spodní prádlo. Tak jsme se do toho pustily, nejdříve v Čechách a pak jsme navrhovaly i pro cizinu. Od prádla byl už jen krůček ke korzetům.

Jaké vlastně navrhujete korzety?
Jsou to hlavně gotické a viktoriánské korzety. Móda gothických korzetů má navíc něco společného s viktoriánskou dobou.

Je někdo ve světě módy, kdo vás inspiruje?
Já osobně hledám inspiraci ve viktoriánské době. Dokonce mne korzety dovedly i ke spolupráci s Pepou Klírem.

Jaká je vaše typická zákaznice? Je to mladá dívka, nebo zralá žena?
Tím, že si pohrávám s gothic módou, tak máme už zákaznice od 13 let. Ale viktoriánské korzety si oblékají ženy zralého věku. Vždy záleží na zákaznici, jakou má náladu a co se jí zrovna líbí. Ale například v pravém viktoriánském korzetu, který musí mít 24 kostic, vydržíte sotva hodinu. Je velmi nepohodlný, nedá se v něm ohnout, zavázat si kaničku u bot a ani skoro dýchat. Je to opravdu jen na to obléknout ho a na chvilku se s ním někde předvést.

Jak se podle vás lidé u nás oblékají?
Lidé nosí většinou černé, tmavě-modré a šedivé barvy. Mají strach jít do barevných nebo pastelových barev. Všimněte si, že se ani na pultech příliš neobjevuje veselé barevné oblečení. Je to ale škoda.

Jaká akce vás v nejbližší době čeká?
Chystáme se 22. dubna. 2010 do TOP Hotelu Praha na „Svatební šaty roku.“ Také si pohrávám s představou módní přehlídky na Muzejní noc, ale to je ještě daleko..

Jste velmi energická dáma, kde berete sílu a jak odpočíváte?
Odpočívám málo. Většinou dopadnu tak, že sedím na terase nebo na zahradě v uších sluchátka a poslouchám nahlas gothickou hudbu. Tak také nabírám i inspiraci a další nápady.