„Letos vyhrály hned dvě, a to na saních představující chaloupku na kuří nožce a včelí úl,“ řekl předseda TJ Plavy Martin Makovec. Chaloupka vyhrála i soutěž v nápaditosti strojů.

Ačkoli mohou závodníci využít i zcela obyčejné saně jako v začátcích závodů, soutěžící si staví důmyslné létající stroje. Dostanou za ně totiž body v jedné části soutěže, stejně jako za své kostýmy. Saně musí vydržet první soutěžní kolo, aby mohly absolvovat i kolo druhé.

První skok přežily všechny stroje, skokanský můstek byl postavený tak, aby je to příliš daleko nevyhazovalo. Nejdále skočily sáňky vezoucí hrdiny seriálu Comeback Ozáka a Lexu, které dolétly do vzdálenosti 7,5 metru. Stačilo jim to nakonec jen na třetí místo, záleží prý i na provedení skoku.

S myšlenkou soutěže přišla před více než čtvrt stoletím parta mladých nadšenců, kteří si k tomu v Plavech upravili kdysi známý skokanský můstek. V roce 1989 nadšení polevilo a až na konci 90. let se podařilo tradici obnovit. Předchozí ročník vidělo v roce 2006 na 5000 lidí.

V uplynulých třech letech se závody nekonaly, nebylo totiž dost sněhu. Historie oblíbené akce ale nebyla vždy jen růžová - 12. ročník provázela velká smůla. Jeden ze strojů tehdy vyjel mimo dráhu a zranil ženu a sedmiletou dívku. Téměř převálcoval i fotoreportéra, který ale vyvázl jen s modřinami. Další stroj zranil člena posádky.

Od té doby panují v areálu přísná bezpečnostní opatření. Místo doletu lemují mohutné sněhové mantinely, které nejen chrání diváky, ale v případě havárie zmírňují i následky pro posádku.