Vernisáž výstavy proběhla v pátek odpoledne. „Vystavená grafická díla pocházejí ze soukromé sbírky sběratele umění Helmuta Rebmanna. Součástí rozsáhlé výjimečné kolekce Dalího děl, kterou pan Rebman sestavuje už od roku 1980, jsou mimo jiné i cenné exempláře jedinečných Dalího zkušebních tisků,“ sdělila Daniela Schüler z žitavského muzea.
V Žitavě je možné zhlédnout velkou část z cyklu ilustrací k Dantově Božské komedii čítající celkem sto dřevorytů. V druhém vystavovaném komplexu děl se autor zaměřil na další převratné literární dílo: Zjevení svatého Jana. „Výstavu doplňují grafiky Dalího slavných současníků Marca Chagalla, Ernsta Fuchse a Otta Dixe, které pochází ze sbírek Žitavského muzea. Stejně tak jsou zde surrealistická díla hornolužických umělců, jako jsou například Peter Israel, Ludwig Böhme a Dirk Pradel,“ dodala Schüler.
Výstava v Görlitz nabídne komplexní přehled Dalího grafického díla z let 1934 až 1977. Návštěvníci muzea zde mohou obdivovat především jeho slavnou polemiku s cyklem grafik španělského malíře Francisca de Goyi nazvanou Rozmary. „K vidění bude také Dalího série Rozmarné sny Pantagruelovy, v níž umělec výtvarně zpracoval motivy z románu z 16. století z pera francouzského spisovatele Françoise Rabelaise,“ upozorňují pořadatelé.
Obě expozice, jak v Žitavě tak v Görlitz, je možné navštívit s jednou vstupenkou. Dospělí za ni zaplatí 8 eur, skupinové na osobu či zvýhodněné vstupné pak vyjde na 5,5 eur. Výstava končí 31. března.
Salvador Dalí (1904-1989) patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem 20. století. Proslavil se především svými snovými surrealistickými malbami, ale významnou částí jeho tvorby jsou grafiky, v nichž se inspiroval literaturou. Největší kolekci jeho děl je možné spatřit ve Španělsku, konkrétně v rodném Figueres, dále v Madridu či v pařížské galerii Espace Dalí.