Každý rok navštíví více než tisícovku filmů na tři miliardy diváků. 10. srpna začalo v Praze natáčení indického filmu Rockstar, jehož režisérem je Imtiaz Ali, jedna z režisérských hvězd Indie.
Zámek Sychrov si pro sebe zabrali indičtí filmaři. Natáčeli tam velkolepou taneční scénu pro snímek Rockstar, který by měl do kin jít příští rok na jaře. Jeho hlavní hvězdou je populární herec Ranbir Kapúr, který na sebe i poutal největší pozornost. Filmaři již natáčeli část filmu v Praze, po Sychrově se přesunou do Liberce, řekl novinářům producent Hiren Gándhí.
Kromě pražských lokací (Maltézské náměstí, Karlův most, Vrtbovská zahrada, Nové zámecké schody, interiér Státní opery), Sychrova a Liberce se ve filmu objeví také Loučeň, Karlštejn a Ostré u Úštěku. Indická produkce přitom v Česku utratí více než pětinu z celkového rozpočtu 200 milionů korun. „Natáčení v Česku pro nás není tak drahé. Určitě uvažujeme o tom, že bychom se vrátili. Pro indické publikum je to navíc atraktivní a exotická lokace,“ sdělil producent.
Na Sychrově se natáčela taneční scéna s několika desítkami komparsistů, která je pro bollywoodské filmy typická. „Pomocí písní a tance se v indických filmech vyjadřují emoce a také takzvaná chemie mezi hlavními představiteli,“ podotkl producent. Hudbu pro film obstaral Alláh Rakha Rahmán, držitel Oscara za hudbu k filmu Milionář z chatrče. Režisérem je Imtiaz Alí, který je jednou z režisérských hvězd ve své zemi.
Na place se však pohybovaly desítky lidí. Komparsisté jsou z Indie, Česka a dokonce i z Francie, odkud přijel romský taneční soubor. Indický štáb čítající 70 lidí doplňuje 60 českých filmových profesionálů a další desítky dodavatelů navazujících služeb.
Při jednotlivých hromadných scénách, například natáčení hudebního vystoupení ve Státní opeře, se uplatnilo 500 komparzistů. „Až přijedeme příště, tak už si klidně můžu přivézt jen režiséra a herce. Čeští filmaři jsou velice profesionální a je na ně spolehnutí,“ řekl Gándhí.
Film by měl jít do kin zhruba v květnu v impozantním počtu 800 kopií. Indický filmový průmysl je co do návštěvnosti a počtu ročně vyráběných filmů největší na světě. Každý rok zhlédnou přes tisícovku titulů tři miliardy diváků.
„Mělo by jít o hit, což snad zaručuje hlavní představitel i kvalitní režisér a skladatel,“ dodal Gándhí. Profitovat by z toho mělo i Česko, které by se mělo stát pro indické turisty zajímavější lokací.
Film však nebude cílit jen na indické publikum, bollywoodské filmy se promítají i v Pákistánu, USA, Kanadě, Velké Británii nebo zemích jižní Afriky. Celosvětově nejpopulárnějšími jsou filmy natočené v hindštině; centrem jejich výroby je Bombaj.
Pro filmový průmysl této provenience se všeobecně vžil název Bollywood, který vznikl složením starého názvu města Bombaj a americké filmové metropole Hollywoodu.