Z bývalé trafostanice ho zde se svými přáteli vybudoval místní nadšenec Martin Chaloupka. Na orloji se pohybuje celkem osmnáct řezbovaných figur, z toho dvanáct apoštolů.

„Trafostanice dělala vesnici ostudu a ohrožovala okolí padesát let. Myšlenka na využití této ruiny ve mně začala uzrávat kolem roku 2000,“ vypráví duchovní otec orloje Matin Chaloupka.

Rozhodl se, že místo devět metrů vysoké trafostanice postaví orloj. „Věřil jsem, že bude přínosem pro rozvoj cestovního ruchu naší obce,“ dodává. Stavební povolení obdržel v září 2006 a se samotnou stavbou začal o rok později, přesně 14. září minulého roku.

Na projektu pracoval několik hodin denně společně s autorem pohybových mechanik Jiřím Otmarem.

Autorem překrásných řezbovaných soch je známý liberecký výtvarník a řezbář Václav Plechatý, který je vyřezal z lipového dřeva. Kovářské prvky má na svědomí Jan Nikenday.

„Celé dílo by pravděpodobně nespatřilo světlo světa bez pomoci mého kamaráda Františka Budáka, který sehnal materiál. Ani za to nic nechtěl, řekl mi: Stačí, když vezmu vnuka za ruku, ukážu mu orloj a řeknu vidíš, to dělal tvůj děda,“ chválí si nezištnou pomoc přítele Martin Chaloupka. Třetí orloj v České republice, po pražském a olomouckém, se rozbíhá každou celou hodinu od osmi ráno do deseti večer.

Orloj má dva výklenky, mezi kterými se nachází věžní hodiny, pod nimiž je umístěn ponocný, který zvedáním trubky k ústům každou hodinu zahajuje chod orloje. Čas na věžních hodinách se řídí satelitem.

Některé sochy orloje dokonce mají své vlastní patrony. Patří mezi ně například herci Jiřina Bohdalová, Martin Dejdar, Marek Eben a Jiří Lábus, moderátorka Marcela Augustová, primátor Liberce Jiří Kittner a další osobnosti. Slavnostní otevření vzácného orloje přilákalo do Kryštofova údolí několik stovek návštěvníků.