O publikaci byl však takový zájem, že byla okamžitě rozebrána, a tak tvůrci počítají ještě v letošním roce s jejím dotiskem.

Její autor, politický vězeň Solovjev, dlouholetý předseda KPV v Turnově, v ní soustředil osudy stovky lidí z Turnovska a Semilska, kteří byli, podobně jako on, vězněni a pronásledováni bývalým komunistickým režimem. Po návratu z vězení shromažďoval všechny dokumenty o všech známých, mnohem intenzivněji pak po roce 1989. Podařilo se mu tak podrobně vyhledat doklady o zdejším třetím odboji, akcích tehdejších členů lidové milice, komunistické státní bezpečnosti i odvážných skupin „Letáčkářů“ a „Svobodné Evropy 1951“, o vystěhovaných rodinách zdejších „kulaků“ i seznamy příslušníků armádních Pomocných technických praporů (PTP).

Sám Solovjev byl při poválečné službě v armádě v roce 1948 i se svým bratrem za protikomunistickou činnost zatčen a odsouzen k trestu smrti. Po odvolání mu byl trest změněn na doživotí a po amnestii v roce 1960 byl propuštěn. Rehabilitace se dočkal až v roce 1990.

„Intenzivně jsem na shromažďování dokladů pracoval až od roku 1990, protože do revoluce mě stále sledovala státní bezpečnost. Jsem však amatér, takže údaje o některých lidech chybí, protože se mi je vypátrat opravdu nepodařilo. Ve skutečnosti by jich mělo být skoro dvakrát tolik, ale na to už mi nezbyly síly,“ dodal pro Deník dnes skoro devadesátiletý autor.

Podle něj měla tato publikace spatřit světlo světa už před lety, avšak tehdy jej prý zklamali i lidé na zdejší radnici. „Slíbili mi, že to vydají tady. Když jsem po půl roce přišel, řekli mi, že se jim všechno ztratilo. Teprve po několika dalších měsících mi to poslali zpět, že nejsou peníze. Tak jsem se utvrdil v názoru, že se musíme opět spoléhat jen na sebe a po pěti letech se nám to podařilo,“ dodal Solovjev, který přes to všechno zůstal optimistou.

„Naše publikace chceme zaslat institucím a hlavně věnovat školám, aby především děti měly doklad o nedávné historii, do jejíž pravdivého výkladu se ani dnes mnoha lidem nechce. Snad proto je i dodnes stále otevřená otázka zákazu KSČ, přestože změnila svůj původní název. To je pro mě známka toho, že v našem státě není stále něco v pořádku,“ dodal Solovjev.

Zpracoval Otakar Grund