Velké nadšení. Obdiv. Respekt. Tyto emoce vyvolával slavný slovenský tenorista Miroslav Dvorský během léta na zámcích Čech a Moravy. Zpíval zde hlavní roli Germonta v italské opeře La traviata (1853, Zbloudilá) z pera klasika Giuseppe Verdiho (1813 - 1901).

Je z operní rodiny

„Na tato netradiční prostředí jsem se těšil a pak si je samozřejmě i užíval. Zámecké zahrady měly skvělou atmosféru," rád vzpomíná tenorista Miroslav Dvorský (1960). Sám pochází ze slavné slovenské operní rodiny; jeho bratry jsou tenoristé Peter a Pavel a také barytonista Jaroslav Dvorský.

Aby si Traviatu užili i ti, kteří se v létě kvůli dovolené na zámky Ploskovice či Sychrov nedostali, vystoupí Miroslav Dvorský v ústeckém Severočeském divadle ve středu 11. září právě v roli Germonta. Jeho vystoupení symbolicky uzavře letní turné opery a zahájí novou sezonu Severočeského divadla.

Miroslave, zpíval jste v Traviatě na všech vystoupeních, ale pěvkyně ústecké opery Anna Klamo a Michaela Katráková se střídaly. Můžete srovnat, se kterou z nich se vám lépe zpívalo?
Každá byla jiná, v roli kurtizány Violetty byly dost rozdílné, to ano. Ale každá byla svým způsobem okouzlující. Velmi dobře se mi s nimi pracovalo. Mám z celého turné pěkné zážitky, a to z Verdiho hudby i z atmosféry míst, kde jsme vystupovali. Dobře s tím korespondovala myšlenka, jak a kde se vše bude dělat.

A jak se vám na cestách po Česku spolupracovalo s orchestrem Severočeského divadla z Ústí a s jeho ostatními sólisty i se sborem?
Ústecký orchestr to při letním putování po různých místech Česka neměl jednoduché. Bylo to pro ně dost náročné, měli třeba i problémy s autobusem a jednou třeba dojeli na místo těsně před představením. Ale i přes tyto náročné podmínky, bylo například i velké teplo, odehráli muzikanti své party velmi slušně. Myslím, že celý sbor z Ústí je velmi dobrý kolektiv nejen po profesionální stránce, ale i po té lidské. Na představeních i přes náročné podmínky vládla dobrá nálada. Bylo vidět, že si představení i sami umělci užívali.

Exkluzivní host

Jako exkluzivní host turné Klasika pod hvězdami 2013 jste procestoval s La traviatou osm míst Česka. Ohlédnete-li se,
který zámek vás nejvíce překvapil, dostal?

Ale já neumím odpovědět na otázku, které bylo nejlepší a které nejhorší. Každé představení mělo své kouzlo, myslím si, že všechna byla zdařilá.
Třeba jsme vystoupili kousek od Hluboké, představení se odehrálo dál v jeho krásných zahradách. Jeho okolí bylo úžasné. Naopak přímo na zámek jsme se dívali na Sychrově, kde bylo jeviště těsně „nalepené" na objekt samotný. Velmi se mi líbila i moravská Lednice. Opravdu je těžké ta místa srovnávat.

Vybaví se vám i to druhé ze dvou představení La traviaty na severu Čech? Vedle Sychrova tedy i Ploskovice, kde jste turné v létě končili? To abychom zmínili i zámek, který je nejblíže ústeckému Severočeskému divadlu, kde ve středu zazpíváte.
Také Ploskovice měly své kouzlo. Líbilo se mi, jak bylo představení připravené, ale i kde byla scéna umístěná.
Sice každý, kdo tam přijede, vidí, že by si tento zámeček zasloužil trochu zrekonstruovat, ale přesto má svůj půvab, nezaměnitelnou atmosféru. Důležité bylo představení také proto, že jsme všichni věděli, že se na něm už s La traviatou rozloučíme.
Ale líbil se mi třeba i Orlík. Jeviště tam stálo hned za zámkem, bylo to impozantní.

30 let v zahraničí

Objevujete tedy až nyní krásná místa v Česku?
Víte, tím, že už třicet let trávím spíš v zahraničí, jsem byl šťastný, že mohu na těchto zámcích zpívat. A to i přesto, že i Česko už je pro nás Slováky bohužel zahraničí.
Ale já to tak úplně necítím a byl jsem rád, že jsem zde všude byl. Nejet turné, navštívil bych stěží dva zámky. takto jsem jich ale viděl osm. Byl to pro mě zážitek. Rád bych se teď alespoň na některé ze zámků, třeba i na ty na severu Čech, vrátil i jako návštěvník. To abych měl na památky víc času, mohl se jim více věnovat, víc si je užít.

Bude vaše ústecké vystoupení už v kamenném divadle takovou pěknou tečkou za celou letní šňůrou? Těšíte se?
Těším se i proto, že už vím, co mohu v divadle čekat. Totiž úplně první zkoušku ještě před turné jsme měli právě v tomto kamenném divadle. Znám už ten prostor a bude to pro mě skutečně takový jemný dozvuk našeho letního festivalu a zároveň start do nové sezony v ústeckém divadle.

Vy ale už Traviatu znáte, není pro vás ničím novým, že?
(úsměv) Ano, znám. Už ji zpívám řadu let, zpíval jsem ji mnohde po světě od Vídně přes celou Ameriku. Už to pro mě nebylo neznámé dílo, naopak. Roky jsem tuto operu zpíval s různými zpěváky i zpěvačkami, a i tento návrat k ní byl příjemný.

Takže agentura ArtTriton šla najisto. Sáhla po osvědčeném „starém kozákovi", který přesně věděl, do čeho jde.
(smích) Tak to jsem věděl. Než totiž začalo turné, měli jsme v divadle v Ústí zkoušku, takže ten prostor už znám. Jen jsem se na open air vystoupení těšil, že budou mít jiný charakter, než na jaká jsem byl zatím zvyklý. A povedlo se.