„Mrzne až praští a medvědář Kuba Kubikula se s medvídkem Kubulou vydávají na dobrodružné putování světem. Koho a co na své cestě potkají a jak jim z bryndy pomůže strašidlo, které si sami vymysleli, se děti dozvědí v pohádce plné písniček, legrace, napětí a fantazie,“ řekl ředitel Městského divadla Pavel Žur.

Představení vzniklo na motivy stejnojmenné knihy. Jejím autorem je Vladislav Vančura; napsal ji jako pohádkovou knížku svojí dcerce.

Kdo ji nečetl, zná jistě večerníček, který podle ní vznikl a který ilustroval Zdeněk Smetana.

Pohádka vypráví o medvědáři, který si neví rady se svým mlsným a nezbedným medvídkem, tak na něj přivolá strašlivé strašidlo Barbuchu a všichni tři pak společně prožívají celou řadu dobrodružství.

Původní verzi upravil v Divadle Aha! jeho umělecký šéf Miroslav Pokorný, který inscenaci také zrežíroval. Na scéně se objeví Jarmil Škvrna, Jan Šantroch, Jakub Stich, Pavla Bečková, Vratislav Hadraba a Kamila Viktorinová.

Inscenaci připravili zkušení tvůrci: Divadlo Aha! je totiž profesionálním divadlem, které se zabývá výhradně tvorbou pro děti a mládež.

Od roku 1999 uvedl soubor pětatřicet původních divadelních inscenací rozličných žánrů. Nechybí mezi nimi činohra, loutky, poezie, hudební, pohybové ani výtvarné divadlo.

Každoročně herci předvedou zhruba dvě stě představení pro děti a mládež. Od devětadevadesátého roku navštívilo inscenace Divadla Aha! více než dvě stě tisíc diváků.