Návštěvníky čeká je netradiční stylový program, který simuluje dobový život na zámku a v jeho okolí.

Zámek Hrubá skála se probouzí k životu. Návštěvníci památky se vůbec poprvé ocitnou v době rytířských turnajů, kejklířů a středověkého života. Hned za branou hosty přivítají stylové kulisy, nářadí a stroje, postavy zámeckých poddaných, rytíři, tanečnice a muzikanti. Chybět nebudou trhovci a řemeslníci. „Akci doplní pestrý program pro děti. V zámecké rokli je čeká dobrodružství, na které nezapomenou. Chybět nebudou pohádkové postavy, ochočená zvířata i atraktivní soutěže,“ říká Tomáš Zachoval, ředitel hotelu Hrubá skála a lázní Sedmihorky. Nudit se nebudou ani rodiče. Milovníci adrenalinové zábavy ve středověkém stylu se mohou těšit na lukostřelbu, trampolínu, slaňování, vyzkoušet si mohou také přemostění a další zajímavé atrakce.

„Zámek byl dosud vlastně uzavřeným místem pouze pro hosty. Chceme na něj ale vrátit život a ukázat lidem jak jeho původní majitelé v době jeho založení žili,“ doplňuje Tomáš Zachoval.

Historie zámku

Datum založení zámku Hrubá skála není přesně známé. Z dostupných materiálů odborníci předpokládají, že ho založil kolem roku 1350 Hynek z Valdštejna. Původně se hrad nazýval pouze Skály. Koncem 16. století nechali Valdštejnové přestavět skalský hrad na renesanční zámek. Plán Albrechta z Valdštejna, aby Hrubá Skála tvořila hlavní strategický uzel celého Frýdlantského vévodství, zůstal ale nesplněný. Po požáru v roce 1710 došlo k jeho nové barokní úpravě. Roku 1821 ho od Valdštejna koupil pan Lexa z Aehrentalu. Zámek, jehož současná podoba je novogotická od roku 1960, sloužil jako rekreační zařízení. Nyní je v něm hotel s ubytováním, veřejnosti je otevřena vyhlídková věž a části prostor zámku.

Projekt „Poznejte středověk“ se bude konat na Hrubé skále v období letních prázdnin každý víkend od 10 do 16 hodin. Program jednotlivých víkendů se bude měnit. Cena vstupného je 60 korun pro dospělé, děti do 12 let mají vstup zdarma. Cena zahrnuje vstup do areálu, vyhlídkovou věž, expozice, vystoupení středověkého programu a zároveň slouží jako sleva v restauračních zařízeních zámku.