Karel Heřmánek a Jiří Bartoška tu představí slavnou veselohru, která vypráví o milostném dovádění, intrikách i šrámech na duši obou hrdinů. Milan Kundera ji napsal jako hravou variaci na román Jakub Fatalista od Denise Diderota.

Heřmánek s Bartoškou hru nastudovali v roce 1975 v ústecké činohře jako osmadvacetiletí mladíci. V roce 1993 ji znovu oprášili v Divadle Bez zábradlí a v říjnu 2005 se k ní vrátili potřetí.

„Když jsme začali znovu zkoušet, měl jsem pocit déja vu. Karel a Jiří si úplně přesně pamatovali aranžmá scén včetně intonací vět. Tenkrát sice hra byla svobodná, o drzých mladých klucích, zatímco teď ty smělé věty pronášejí starší pánové. Ale funguje to teď stejně jako tehdy. Vysvětluji si to tím, že v představení byla vždy ukryta moudrost,“ říká režisér Ivan Rajmont.

„Myslím, že to mají hrát starší chlapi, kteří jsou již na konci cesty. Nic jsme neměnili, ale zkušenosti z pětatřiceti dalších let života se do inscenace nutně promítly,“ doplňuje Jiří Bartoška.

Dějovou linku tvoří vyprávění obou hlavních aktérů o milostném dovádění a intrikách, o nevěře, falešném přátelství a šrámech na duši.

„Někdejší mladický elán, drzost a sršatá energie přerostly nejdříve v hereckou suverenitu, kterou nyní obohatila lidská a kumštýřská zralost. A díky ní získávají jejich postavy opravdovost - jako by skutečně Jakub se svým Pánem strávili uplynulých třicet let stále na cestách,“ napsal o novém nastudování divadelní kritik Zdeněk A. Tichý.

V rolích dalších postav se vystřídala v průběhu zmíněných pětatřiceti let řada českých hereckých hvězd - od Leoše Suchařípy přes Pavla Zedníčka, Jana Hrušínského až po Ondřeje Vetchého. V současném obsazení figurují například Josef Carda, Martin Kubačák, Zdeněk Žák, Dana Morávková, Kateřina Janečková či Veronika Freimanová.