V titulní roli oskarová Helen Mierren

Pilotním představením, které zprostředkují divadelním příznivcům, bude klasická tragédie Faidra s oskarovou herečkou Helen Mirren v titulní roli.

"Přímé přenosy NTlive jsou rozhodně velikým experimentem, ale je nám jasné, že někdo to zkusit musí… a pokud to má někdo zkusit, musíme to být právě my." říká Nicholas Hytner, ředitel Národního divadla v Londýně, který se zároveň ujal i režie Faidry.

Na českých jevištích téměř neuváděnou Racinovu „Faidru“ ve čtvrtek 25. června přenáší v přímém přenosu z Národního divadla v Londýně také do jabloneckého kina Radnice od 19.30.

Projekt navazuje na přímé přenosy oper

Organizátoři NTlive přenosů do České republiky očekávají, že projekt naváže na velmi úspěšné přenosy MET: Live in HD. Předpokládají totiž, že fanoušků činohry je v České republice mnohem více než příznivců opery.

close zoom_in close zoom_in FAIDRA (Phédre) / Jean Racine (v překladu Teda Hughese)

Faidrou zmítá neuhasitelná touha po nevlastním synovi. V domnění, že její nezvěstný muž Théseus je mrtev, dává průchod svým nejtemnějším citům a její život se tak mění v noční můru. Théseus se znenadání vrací živ a zdráv a Faidra ze strachu před tím, že její hanba bude odhalena, obviňuje svého nevlastního syna ze znásilnění. Vše končí krveprolitím.
Racine čerpal látku ke své hře u Euripida. Snažil se ukázat, že zhoubná vášeň neničí je ty, kdo jí podlehnou, ale i lidi jim blízké.
Hlavní roli v této divadelní hře ztvární Helen Mirren (na snímku Catherine Ashmore).
Racineův původní text přeložil do dynamického volného verše již zesnulý básník Ted Hughes, Dvorní básník královny Alžběty II. Režie se ujal Nicolas Hytner, umělecký ředitel Národního divadla v Londýně.

Přenáší v Čechách téměř neuváděnou tragédii

Na rozdíl od Faidry Senecovy se právě Racinova verze na českých jevištích téměř neuvádí. Pro přesnost její poslední uvedení je z roku 1947, kdy ji na scéně českého Národního divadla uvedl Jindřich Honzl s Boženou Půlpánovou v titulní roli (v roli Hippolyta jí sekundoval Karel Höger, Thesea hrál Miloš Nedbal).

Londýnská inscenace je tedy exkluzivní příležitostí vidět toto klasicistní drama opět na jevišti. Text přebásnil Ted Hughes, již zesnulý dvorní básník současné britské královny Alžběty II. Bude uvedena s českými titulky, které připravila Zuzana Josková.

Diváci nahlédnou opět do zákulisí

Kromě představení samotného dostanou diváci příležitost „nakouknout“ i do zákulisí budovy, o které princ Charles prohlásil, že vypadá jako jaderná elektrárna…

Budova Národního divadla v Londýně je bezpochyby jednou z nepřehlédnutelných dominant Jižního nábřeží. Budova z roku 1976 funguje nejen jako tradiční divadelní stánek, ale je jakýmsi divadelním centrem.

Její foyer jsou přes den běžně otevřena, návštěvníci mohou nakoupit knihy v divadelním knihkupectví, zajít do divadelní restaurace, baru nebo zhlédnout aktuální divadelní výstavu. K rozličným projektům láká její betonová fasáda – londýňané na ní mohli vidět jak film Andyho Warhola, tak například světelnou show.

Obdobně jako při přenosech z newyorské Metropolitní opery i londýnská režie slibuje nabídnout divákům záběry nejen z jeviště.

Využívají střihu z několika kamer

„Nebudeme se snažit dělat film. Chceme ale využít všech možností, které nabízí použití několika kamer, abychom divákům v kině dopřáli ještě silnější zážitek, než jaký by měli při návštěvě samotného divadla. A podívat se zblízka do obličeje tak skvělé herečce jakou je Helen Mirren bude rozhodně silným emotivním zážitkem….“ říká Nicholas Hytner, ředitel Národního divadla v Londýně, který se zároveň ujal i režie Faidry.