Aktuálnímu Jiskřícímu turné pětky předcházelo jarní vydání CD i MP3 Jiskřící, pátého alba v diskografii Zrní. Právě k této desce dal Deníku rozhovor Honza U., zpěvák i lídr Zrní.

Debut vám křtila Lenka Dusilová, písničkářka Radůza vám vydala druhé Hrdina počítačové hry jde do světa. Bylo v tom názvu dost ironie?
Nebylo. Je to přesně o tom.

Je radost listovat v nesehnatelné knížce přidané k CD?
Nelistuju v ní běžně. Po dlouhé době od vydání jsem si ji ale jednou otevřel a docela jsem koukal. A měl jsem radost. Jednak z toho, že jsme to tehdy fakt zrealizovali, že jsme měli i to štěstí a potkali Radůzu, která do toho šla s námi, přestože to bylo hodně odvážné, nákladné. A ta druhá radost byla a je z toho, že to je fakt dobře uložená vzpomínka na to životní období rozjitřený, neukotvený, nekompromisní.

Pár zajímavých klipů vám točil Jakub Čermák Cermaque z Teplic, syn rockera a producenta Mirka Wanka, lídra Už jsme doma. Čím to, že se okolo Zrní dost točí lidi z Ústeckého kraje? Jsou si blízké atmosféry našich regionů?
Myslím, že i pokud takový fenomén fakt existuje, je to náhoda. Ale kdysi jsme se o tom s Kubou bavili a on skutečně cítil jistou podobnost. Ve vykořeněnosti těch krajů, v uvědomění, že své místo si musíš odpracovat. Možná do nás naše rodiště otiskla podobnou toleranci k punkovějším, neideálním podmínkám. Jsme míň nablejskaný.

Jak se dělá „novinařina“ aneb Projektový den pro školáky
Jak se dělá „novinařina“ aneb Projektový den pro školáky


Trochu mě překvapilo, že na novém CD chybí váš zásadní podzimní singl Kdo to budí medvěda. Nehodil se do konceptu? Nebo jeho čas přijde na výběru hitů Zrní?
V Madridu, kde jsme desku nahrávali, byla tak jedinečná atmosféra, že jsme vlastně ani neuvažovali, že by na desce mohlo být něco, co tím neprošlo. A nic „zvenčí.“ Bylo jasné, že deska bude o tom, co jsme spolu tvořili tam. A tak je z té písničky dnes takový sirotek, ale snad se nějaké desky jednou dočká.

Například kde?
Uvažujeme, že ho vydáme společně s písničkami, které se v Madridu natočily a nedostaly se na desku.

Na CD Jiskřící je víc elektroniky i hravost. Která píseň je tu pro vás zásadní? Pro mne asi ta naděje plná finální.
My jsme z té desky nadšení. Neuvažuju o tom takhle. Je to celek.

Zanechal Tibeťan Loten Namling výraznější otisk na albu, či je to spíše o pocitu?
Na albu otisk nezanechal žádný. Ale v nás ano. Setkání s ním bylo krásné.

Sebastian vyráží na Vesmírná tour 2017.
Je to konečně koncert, který jsem si vždycky přál, říká zpěvák Sebastian


Loňské koncerty a vzpomínání na Václava Havla ani kapelu Zrní neminulo. Bylo to silné a pohlcující?
Bylo! Nesmírně. Jsem rád, že jsme mohli být u toho, hrát Václavu Havlovi a stejně tak pro J. S. Dalajlámu při jeho přivítání v Praze.

I to souvisí s Václavem, že?
No jasně, a dokonce dost úzce. Jsem rád, že jsme mohli demonstrovat a podporovat hodnoty, které ti dva světem nesli a nesou.

Ta písnička, kterou jste pro Václava Havla hráli na Václaváku je to od Zrní vyjádření naděje?
Vlastně už ani nevím, která to byla. Ale všechny naše písničky jsou vyjádřením naděje.

Je už píseň Jiskřící raketa TOTO či může být předzvěstí koncertního DVD Zrní? Nebo záznam z Pohody s Janáčkovou filharmonií Ostrava to už je ono? Byl bych pro!
Nic takového zatím neplánujeme. Uvidíme!

Jablonečtí Vrabci natáčeli vánoční desku 
ve velkém studiu s Janem Smigmatorem.
Jablonečtí Vrabčáci natáčeli vánoční desku s Janem Smigmatorem

Své písně jistě považujete za logické, přirozené, svým způsobem zábavné. Opravdu vám žádná z písniček albové novinky nezní jako podivnost pro radost? Řekl bych, že nejsou právě standardní…
Takhle to neřešíme. Děláme prostě to, co nás naplňuje a baví a co zároveň dělat musíme, z vnitřní potřeby to či ono říct. To je pro nás jediná cesta. Srozumitelnost je pro nás ale součástí estetiky, a tak doufáme, že deska to, co přenést má, skutečně přenese, že ta uložená emoce je srozumitelná. Ale to se nedá dopředu odhadovat.

Jaké větry zavály Zrní točit album do Madridu? Může za to také producent a muzikant Ondřej Ježek?
Může! (směje se) Napadlo ho to na záchodě!

Díky za odpovědi, jdu si vaše nové album ještě párkrát doposlouchat…
Já děkuju za otázky! Ať se dobře daří!