Folklorní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou vedou od jeho založení v roce 1995 manželé Aleš a Jaroslava Václavíkovi. Někteří jeho členové se zajímají o folklor již řadu let. K folkloru je přivedla Marta Nováková, která byla zakládající členkou folklorního hnutí na Jablonecku.

Šafrán má dvacet osm členů, z toho devět členů kapely. Vedoucím souboru je Aleš Václavík, taneční choreografii vedou Jaroslava Václavíková a Vlastimil Stecker, primášem kapely je Jaroslav Hajský, zástupce Jan Meloun.

Ostatní členové souboru se vlastními silami zasluhují o hladký chod celého souboru. A to nemluvě o „dvorní“ švadleně Ireně Pilátové.

V roce 1997 byl založen dětský soubor Šafránek. Jeho členy jsou děti od 3 do 15 let. Šárka Tomášková a Jaroslava Václavíková jsou vedoucími dětského souboru a zároveň se zabývají i choreografií. Hudební doprovod zajišťuje Vlastimil Stecker nebo kapela velkého souboru Šafrán.

Oba soubory se zaměřují na lidové písně a tance z Podještědí, Podkrkonoší a Pojizeří. Vystupují v krojích, které jsou kopiemi původních krojů z této oblasti. Činnost souborů je velmi rozsáhlá.

Jaro vítají velikonočním koledováním s pomlázkou. Oproti tomu „Živý Betlém“ je již několik let ozdobou oslav vánočních svátků. Toto vystoupení mohou diváci spatřit již tradičně před zahájením odpoledních bohoslužeb na Štědrý den v kostele na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou.

V programu mají například pásma s názvem „V těch Jizerskejch horách“, „My jsme chasníci“, „Mlynáři“ nebo „Travička zelená“. A též tradiční tanec „Česká beseda“, který se v této podobě tančí již přes sto třicet let. Plesy a baráčnické akce tímto tancem většinou zahajují.

Patnáctka je důvod ke slávě

Oslavy založení folklorního souboru Šafrán před 15 lety, zahájila Dagmar Kubištová přednesem vtipné „pohádky“, kde návštěvníky seznámila se zákulisím vzniku tohoto souboru.

Poté oslavy nabíraly ty správné grády. Jedlo se, pilo, tančilo a zpívalo až do rána bílého. Obohacením oslav bylo vystoupení zpívajících děvčat ze souboru a ohnivá šou Karla Sýkory, kterého z bezpečnostních důvodů vytáhli ven na zahradu.

Gratulovat Šafránu přijel i jejich spolupracující soubor Furianti z Malé Bělé, který nepřijel z prázdnou. Souboru Šafrán popřál i další léta úspěchů také starosta Petr Tulpa za město Jablonec, který soubor řadu let podporuje.