Předlohou byla kniha Oheň a krev od George R. R. Martina (roku 2019 vyšla i u nás), jehož fantasy Píseň ledu a ohně proslavil legendární seriál Hra o trůny na HBO. Právě této sáze děj Rodu draka předchází, odehrává se 172 let před ní.

Od samého začátku je jasné, že ani tentokrát to nebude žádná selanka a některé scény jsou jen pro silné povahy. Král Viserys I. zažívá bouřlivé dny – vznětlivé debaty rady o následnictví Železného trůnu jej vysilují. Zároveň s napětím očekává porod své druhé ženy, jež by mu mohla dát vytouženého dědice, její dříve narozené děti však zemřely a navíc není jisté, zda nosí v lůně chlapce či dívku…

Porod je dlouhý a odehrává se na pozadí dramatického turnaje, kde své soky krvavě kosí králův mladší bratr, agresivní a nevypočitatelný Daemon. Dítě je v obrácené poloze, královna nesnesitelně trpí a Viserys I. se musí rozhodnout – obětuje matku, nebo dítě? Osud tomu chce, že krutá volba nepřinese štěstí ani jedné straně.

Král tak musí volit znovu: bude dědicem jeho bratr Daemon, kterého prosazuje část rady, nebo dcera Rhaenyra, z níž okolnosti činí následnici Železného trůnu? Obstojí tváří v tvář drsným mužům, kteří v ženách vidí jen sexuální objekty a strážkyně kolébek, i hrozící občanské válce?

close Rhaenyra (Emma D´Arcy) a Daemon (Matt Smith) info Zdroj: HBO zoom_in Rhaenyra (Emma D´Arcy) a Daemon (Matt Smith) Targaryenovi.

Velká podívaná

Režisér Miguel Sapochnik rozehrál se svým týmem opulentní podívanou, ostatně má za sebou už značný počet dílů Hry o trůny. Ve vizuální stránce maximálně zúročil scény natočené napříč Evropou, atmosféru středověkých měst ve Španělsku a Portugalsku, ale i nádheru zahrad a pláží anglického Cornwallu propojuje s citem pro genius loci všech míst s příběhem.

Hned zkraje představí v efektní scéně letu klíčové bytosti rodu Targaryenů – draky, díky nimž se vznešený rod těší uznání.

| Video: Youtube

Nápaditě pracuje s dynamikou a napětím, zejména v nejsilnější scéně prvního dílu - porodu, který zručně prolíná s probíhajícím turnajem. Krev prosakuje do písku před tribunou i do lněných prostěradel královnina lože a rozčilení na tvářích postav odráží drama, jež se odehrává v komnatách paláce i v aréně s ječícími diváky.

V jednotlivých situacích exponuje charaktery postav – od zdánlivě křehké, ale vnitřně silné Rhaenyry milující svého draka a toužící z jeho sedla „zhlížet na krajinu“, až po krutého Daemona, jehož tvůrci představí coby sadistického vůdce Městské hlídky organizujícího svévolně popravy zlodějů a nevěrníků či bavícího se zhýralými radovánkami v rozparáděné společnosti nahých žen a mužů.

close Seriál ze světa Hry o trůny Rod draka se představuje. info Zdroj: HBO zoom_in Britský herec Matt Smith ztvárňující ďábelského Daemona.

Sex, krev a intriky

Je zásluhou castingu i herců, že představené figury působí přirozeně: Paddy Considine jako král Viserys I., Graham McTavish v roli Harrolda Westerlinga, drobná Milly Alcocková (kterou později vystřídá Emma D’Arcy) jako Rhaenyra a především strhující Matt Smith (kterého diváci mohou znát jako jedenáctého Doktora v seriálu Pán času či jako mladého prince Charlese v seriálu Koruna) ztvárňující ďábelského Daemona.

S režisérem se vrací i skladatel Ramin Djawadi, jenž tu variuje své nezaměnitelné hudební motivy ze Hry o trůny. V kostce řečeno, úvod ságy nenechává nikoho na pochybách, že by snad Rod draka mohl být jemnější než jeho předchůdce Hra o trůny, jež posbírala nejvíce ocenění v historii televizních cen. Naopak, je tu vše, co si fanoušek středověku a adaptací Martinových knih žádá, možná i něco víc: sex, incest, krev, zrada, intriky, mrzačení těl, zkrátka syrová tresť doby a moci. Uvidíme, jestli vydrží až do finále.