Zatímco řidiči a chodci hubují, jak moc štědrá je letošní zima se svým lednovým přídělem sněhu. Lyžaři, ať vyznavači prudkých svahů s nohou utemovanou do přezkáčů či kochači hltající romantické výhledy na hřebenových partiích Jizerek z pěkně vyříznuté stopy, jásají. Sociální sítě se plné úchvatnými fotografiemi.

Kdy a proč se začalo lyžovat v Krkonoších se dozvíte na přednášce ZA PRVNÍMI SKIÁKY, kterou nejvíce ocení lyžařští nadšenci. Hostem je ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec. 

Ulice Jablonce místy připomínají výjevy z dob, kdy sníh sahal nad okna domů a lyžaři se proháněli i po střechách. Právě pro ty, kdo na bílou nadílku ani při každodenním odhazování nezanevřeli, Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC) připravilo přednášku o počátcích lyžování.

Za prvními skiáky se můžete vypravit i suchou nohou a bez lyží, a to spolu s ředitelem Krkonošského muzea v Jilemnici Janem Luštincem, který přijal pozvání na přednášku Domu Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci nad Nisou, v úterý 24. ledna od 17 hodin.

„Na dobových fotografiích se vrátíme do časů, kdy se první odvážlivci v Krkonošských horách postavili na dřevěné ski a dozvíme se, jaká role v objevení dřevěných lyží připadla hraběti Harrachovi. Dotkneme se také jiných oblastí, zastavíme se u zrodu Svazu lyžařů v Království českém. Zajímat nás bude i tehdejší mazání lyží, výzbroj a výstroj," uvádí Lea Machurová z JKIC, které akci pořádá.

Přednáška naváže na listopadové téma – o prvním lyžování na Ještědu a v Jizerských horách. Její volné pokračování se zaměří na Krkonoše, hlavně okolí Jilemnice, které je známé svou lyžařskou historií.

„Posluchači se mohou těšit na řadu perliček z minulosti – třeba jak jeden ze skiáků zabil mohutnou lyžařskou holí při lyžování jelena nebo na terminologickou polemiku, zda uživatel lyží má se nazývat skiák či lyžec a zda dáma je lyžka," dodala Radana Schaeferová z JKIC.

V Domě Jany a Josefa V. Scheybalových se můžete podívat i na unikátní výstavu 50x BÍLOU STOPOU, věnovanou jubilejnímu 50. ročníku závodu Jizerská padesátka. Vzdává hold lidem, kteří se o vznik závodu zasloužili. K vidění je až do 25. února.