Málokdo tuší, že skladbu Love Hurts původně složili členové kapely Everly Brothers a skupina Nazareth ji jen upravila. Jejich verze je dnes slavnější než originál. Dlouhé dva roky už čekají liberečtí fanoušci na skotskou formaci Nazareth, která působí na rockové scéně už čtyři desítky let.

Zahrají i písně z nové desky Newz

„Letošní liberecký koncert bude vyjimečný především tím, že na něm hudebníci zahrají kromě starých hitů i písně z nové desky The Newz,“ řekl Jan Vrajík z pořádající agentury. „Ta vyšla vloni a je teprve prvním albem v nové sestavě,“ dodal.

Velkým lákadlem pro návštěvníky koncertu je i možnost vyhrát nový automobil.

Pro skupinu bude neobvyklé i to, že se na pódiu objeví velkoplošné obrazovky, takže sebemenší grimasu zpěváka a frontmana Dana McCaffertyho uvidí opravdu každý, kdo dorazí ve středu na koncert. „Liberecká akce kapely není jejím prvním příjezdem do České republiky v letošním roce. Už na jaře potěšila fanoušky v největších městech, v Praze, Brně a Ostravě. Na podzim pak navštívila Roudnici nad Labem a Havířov,“ objasnil Jan Vrajík.

Následovat bude koncert v Plzni. Tam legendární hard–rocková skupina zahraje o dva dny později, 27. listopadu.

Kapela vznikla ve městě Dunfermline koncem šedesátých let, oslovuje svou hudbou i dnes miliony svých fanoušků. Do širšího povědomí se hudebníci dostali díky svému albu Razamanaz z roku 1973. O dva roky později pak přicházejí s deskou Hair of the Dog, která je už definitivně zařadí do rockové síně slávy. Slavná předělávka písně Love Hurts z této desky přináší této kapele popularitu i v tehdejším Československu.

Kapela pak vydala několik řadových alb. Mezi nimi i desku 2xS s hitem Dream On, který její popularitu ještě zvýšil. Před deseti lety ohrožoval další působení kapely tragický skon bubeníka Darrella Sweeta.

Na jeho místo nakonec nastoupil nejstarší syn baskytaristy Lee Agnew. Kromě něj působí v současné sestavě skupiny dva zakládající členové. Zpěvák Dan McCafferty a Pete Agnew, ke kterým se v devadesátých letech přidal kytarista Jimmy Murrison.

Jako předkapela slavných muzikantů se představí česká rocková sestava Blue Rocket. Kapela hraje s krátkými přestávkami od roku 1997 a ve svém hudebním projevu se posunuli od vyzrálého rockového písničkářství k nynějšímu syrovějšímu rockovému zvuku, velmi oblíbenému mezi fanoušky české jižanské rockové scény. Jejich nejnovější album Starej kmen je ryzí Rock´n´Roll.

Jaké bude vstupné?

Rockoví fanoušci zatím mohou být v klidu. Vstupenek na koncert skotské kapely Nazareth v Liberci je stále dostatek. Narozdíl od brněnského jarního vystoupení, které bylo beznadějně vyprodané. Tři a půl tisíce diváků si tam dokonce vynutilo, aby předkapela začala hrát o půl hodiny dříve. Netrpěliví fanoušci si totiž hlasitým pískotem vyžadovali nějakou aktivitu.

Rozhodně se fanoušci nemusejí bát, že se na koncert nedostanou. Tipsport arena je veliká a místa je dost,“ ubezpečuje Jan Vrajík z pořádající agentury. Základní vstupné v předprodeji se pohybuje na 590 korunách.

Ve středu, kdy se koncert koná, zaplatí návštěvníci přímo na místě 650 korun. Děti do 140 centimetrů výšky dají za vstupenku v předprodeji 300 korun, na místě pak 350 korun. Držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma.

Koncert by měl trvat okolo dvou hodin a nebudou chybět kromě nových písní s loni vydaného alba Newz také staré dobré hity. Love Hurts, Bad bad boy, Dream On, Turn On Your Receiver i Hair of the Dog zaznějí arenou.

Co se vám vybaví, když se řekne kapela Nazareth?

Jiřina Honzejková
44 let, Liberec

To byla hudba mého mládí. Byla to sice tvrdší kapela, ale skvělá. I když jsem měla radši jiný styl hudby, poslouchala jsem je moc ráda.

Petr Jandura
15 let, Liberec

Vím, že tady v Liberci budou mít příští týden koncert, ale jinak je neznám. Jsou nějaká britská nebo americká kapela. Nevím, jak jsou staří.

Robert Ženatý
15 let, Hrádek n. N.

Vůbec nic mi to neříká. Ani nevím, že kapela s takovým názvem existuje. Netuším, jaký hrajou styl. Určitě to nebude ten, který poslouchám.

Jaroslava Pěničková
60 let, Liberec

Nic mi to neříká. Kdybyste řekl Beatles, tak bych věděla, ale o téhle kapele opravdu nic nevím. Bude to spíš něco pro mladé. Takové ty rachoty.

Antonín Hunčovský
67 let, Liberec

Znám je, ale neposlouchám je. Mám radši klidnější muziku. Třeba Matuškovu kapelu. Občas si poslechnu i Madonnu, ale tohle je na mě moc.