Po dlouhých letech bude v areálu muzea k vidění bitevní ukázka, v tomto případě mezi americkou a německou armádou. Součástí akce bude prezentace techniky, výstava ručních zbraní a dobové ležení obou armád. Taktéž bude možnost se svézt na několika tancích. Bitva proběhne v odpoledních hodinách (14:30) během obou víkendových dnů. Doprovodný program a vynikající občerstvení zajištěno.

Na akci se předvede i americký stíhač tanků M-36 Jackson, který byl zničen při nehodě na Pražském okruhu v roce 2019, kdy na tahači mířil na Slavnosti svobody do Plzně. Tahač se tady srazil s autobusem vězeňské služby a obě vozidla začala okamžitě hořet, posléze se oheň bleskově rozšířil na náklad v podobě M-36 a dalšího amerického tanku Stuart M3A1.

„První jmenovaný tank byl opravdu silně poškozen. Po letech peripetií jsme nakonec Jacksona opravili svépomocí a bude nám ctí jej právě na nadcházející víkendové akci opět představit veřejnost,“ sdělil zakladatel muzea Jaroslav Janoušek. Zrekonstruovaný tank bude oba víkendové dny součástí vojenské přehlídky (11:30) a zúčastní se bitevní ukázky ve 14:30.

Návštěvníci se mohou těšit na historický bojový střet americké a německé armády podpořené pásovou a kolovou technikou. Německým vojákům bude prorážet cestu nedávno přivezená a částečně opravená replika tanku Tiger I. Jako vždy se v rámci akce mohou zájemci svézt na obrněné technice, tentokrát na slavném tanku T-55 a jeho vyprošťovací verzi VT-55 (ideální i pro malé děti).

Akce startuje po oba dva víkendové dny otevřením bran muzea v 9:30. Bližší informace získají zájemci na sociálních sítích nebo webu tankysmrzovka.cz.

Mohlo by se vám líbit: Řev motorů, vůně nafty. Tankové dny ve Smržovce uchvátily davy návštěvníků 

Tankové dny ve Smržovce. | Video: Miloslava Kroužková