Jedno celé století uběhlo od doby, kdy stál na jilemnické náměstí úplně první Krakonoš ze sněhu. Kdo ho tenkrát z ledové hroudy vytvaroval, už se pravděpodobně nikdo nedozví. V každém případě to byl začátek tradice, která se drží dodnes.

Letos, stejně jako posledních dvanáct Krakonošů, staví sochu místní zastupitel Josef Dufek. „Většinou mu děláme na rukou palčáky, je to trochu jednodušší. Ale protože je to sté výročí, tak jsme mu udělali prsty,“ řekl Dufek a dodal, že právě ty prsty i s nehty mají u lidí velký úspěch. Se stavbou sochy mu pomáhá zastupitel Eduard Seibert.

Pět metrů vysoký sněhový Krakonoš teď hlídá jilemnické náměstí a celý den ho okukují turisté, místní obyvatelé a všichni se u něj chtějí vyfotografovat. Krakonoš má husté vousy a vlasy, dlouhý sněhový plášť a samozřejmě hůl. Pod ním vykukují ze sněhu malé chaloupky, jilemnický kostel, ale i stromky, které tak ještě více umocňují dojem velikosti sedící sochy.

Ten původní Krakonoš ale stál. Potvrzují to slova ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Luštince: „Máme fotografii, na které je pravděpodobně napsáno 1909. Proto slaví sněhový Krakonoš sté výročí. Na obrázku je stojící, štíhlý s holí a plášť ze sněhu mu sahá až na zem,“ vysvětlil Jan Luštinec.

V roce 1912 to byla socha Jana Buchara
Podle něj byla socha na náměstí vždy Krakonoš, a to až na jedinou výjimku. Bylo to v roce 1912, kdy se v Jilemnici konaly významné lyžařské závody. Tehdy dominoval místnímu náměstí Jan Buchar, který rozšířil lyžování v Čechách.

Sněhovou sochu se podařilo vybudovat po dvouleté pauze. Důvodem přerušení tradice byl nedostatek sněhu a vysoké teploty v minulých zimách. Letos ale jako by si počasí objednal sám pán hor Krakonoš. Nejdříve seslal sněhovou nadílku a pak trošku deště. „Na začátku prací pršelo, díky tomu se hromada sněhu krásně slepila a jde to mnohem lépe tvarovat,“ sdělil Josef Dufek.

Každou noc mu navíc pomáhá jeho dílo dotvářet mráz, který tvarovaný sníh upevňuje. Během tvoření sněhové sochy není nouze ani o kuriozity: „Když jsem chtěl vytvarovat detail oka, vypadla na mne permanentní vstupenka do skiareálu,“ dodal Dufek.