Festival sportovních filmů se uskuteční v libereckém Obchodním centru Nisa od 1. do 3. října.

Kolikátý ročník festivalu to již bude a v jakém termínu a místě se koná?
Letošní ročník je již dvanáctý, pomyslné brány otevře 1. října a bude trvat do 3. října. Místem konání a tudíž místem promítání je Obchodní centrum Nisa v Liberci – Doubí.

Akce je festivalem s mezinárodní účastí. Můžete nám tedy říci, jaké snímky jsou letos na festival přihlášené?
Začnu samozřejmě nejdříve několika čísly. Na letošní festival je přihlášeno celkem 27 snímků, z toho jedenáct zahraničních a šestnáct z domácí produkce. V těch zahraničních jsou zastoupeny Francie, Portugalsko a Rusko vždy dvěma snímky a po jednom snímku zaslaly Německo, Čína, Polsko, Anglie a Itálie. Českou filmovou tvorbu zastupují Česká televize dvanácti snímky a dále čtyři společnosti, které poslaly vždy po jednom snímku.

Kde najdou diváci denní programy a na co se mohou zvláště těšit?
Promítací časy jsou následující: ve čtvrtek a pátek (1. a 2. října) se promítá v prostorách OC Nisa (křižovatka před vodopádem) vždy od 13.30 do 20 hodin. V sobotu 3. října pak v čase 11 – 18 hodin. S promítanými tituly se mohou čtenáři seznámit buď přímo v OC Nisa, kde jsou k dispozici denní programy. V dnešní době moderní komunikace pak bude asi nejlepší, když čtenáři navštíví festivalové webové stránky, kde se dozví nejen přesné denní programy včetně časů, ale navíc si mohou přečíst i krátkou informaci o každém snímku i jeho promítací doby. Webové stránky mají jednoduchý název: www.sportfilm.cz.

Festival má v názvu „world challenge“ – do jakého okruhu je váš festival zařazen a kde všude se festivaly, jako národní přehlídky filmů se sportovní tematikou, konají?
Máte pravdu, náš festival je již dlouholetým členem organizace FICTS, pod jehož patronací se koná ve světě řada obdobných festivalů. V letošním roce již proběhly a nebo se připravují festivaly v Rusku, Iranu, Polsku, Indii, Uzbekistánu a na řadě dalších zemí. Celkem patnáct přehlídek filmů se sportovní tematikou. Světové finále se pak každoročně koná v italském Miláně.

Říkáte, že světové finále probíhá v Miláně. Budou na tomto festivalu k vidění i snímky z české produkce?
Jistě, tak jako každý rok, tak i letos do světového finále postoupí vítězné snímky z naší národní přehlídky. Bylo by dobré, kdyby nejen navázaly na předchozí čestná uznání, ale kdyby se jim podařilo některou z vypsaných kategorií vyhrát tak, jako se to stalo v roce 2004.

Kdy budou známy výsledky letošního festivalu?
Výsledky v tento okamžik jsou nám, pořadatelům, již známé. U našeho festivalu hodnotí kvalitu velice erudovaná odborná porota ještě před vlastním zahájením festivalu. Výsledky budou „odtajněny“ 1. října při slavnostním zahájení festivalu, které se koná na Technické univerzitě v Liberci.

Má festival i nějaký doprovodný program a nějaké překvapení?
Ano má. Jedním z doprovodných programů je odborný seminář k tvorbě sportovních filmů, který proběhne rovněž 1. října na Technické univerzitě. Druhým doprovodným programem je v sobotu 3. října od 15.45 hodin beseda s českými olympioniky a olympijskými nadějemi v prostoru promítání v OC Nisa.

A tím překvapením je, divákům jeho návštěvu vřele doporučuji, promítání nesoutěžního čínského snímku „Dream Weavers Beijing 2008“ o největších olympiádách v jejich historii. Snímek pořadatelé získali z Milána jako prémii a jeho promítnutí bude první a poslední v České republice. Snímek se promítá v multikinu CineStar, sál č. 1, a to v sobotu 3.října od 18 hodin.

Jak se vám podařilo celý festival zajistit?
V současné době je to velice komplikované, a tak bych chtěl poděkovat našim partnerům za podporu a vstřícnost.