Česká legendární skupina, v jejíž sestavě se otrkával mladičký David Koller, dorazí do Jablonce. A znovu s Davidem Kollerem. V pátek 29. března se publiku v Klubu Na Rampě představí veteráni rockové písničky, pražská kapela Jasná páka.

Právě v Jablonci odstartuje své jarní turné, nazvané Stará vlna s novým obsahem. Koncert začíná ve 20 hodin.

Že názvu koncertní šňůry nerozumíte? „V březnu uběhne třicet let od doby, kdy v komunistickém časopise Tribuna vyšel dnes již legendární článek s názvem Nová vlna se starým obsahem. Odstartoval perzekuci české alternativní rockové scény – dotkla se především představitelů punku a nové vlny. Postihy se týkaly mnoha kapel – nejvíce pak Pražského výběru a Jasné páky, která byla později ve světle tohoto článku oficiálně zakázána," objasňuje historické souvislosti Martin Bauer z Klubu Na Rampě.

Frontman Jasné páky Michal Ambrož nad zákazem dodnes kroutí hlavou.  „Šli jsme do hraní s pocitem, že máme po krk bolševika a že – stejně jako si to před námi mysleli Plastici – na něj kašleme a budeme si dělat, co chceme," vzpomíná Ambrož. Během zákazu kapelu Ambrož přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval na Hudbu Praha.
K jejímu  obnovení pod původním názvem došlo až před sedmi lety. „V rámci turné k oslavě čtvrtstoletí založení Jasné Páky se spojila tehdejší Hudba Praha s výraznou postavou brněnské nezávislé scény Petrem Vášou," líčí Bauer.

Zároveň se v téže době sešli po letech dva zakládající členové Jasné Páky – David Koller a Michal Ambrož a domluvili se, že by mohli zase zahrát. Stalo se a historie mohla pokračovat.
V kapele dnes Vášu, Kollera a Ambrože doplňují kytarista Vladimír Zatloukal a dlouholetý Kollerův parťák, basista Marek Minárik. Tradiční ženské vokály obstarávají zpěvačka Petra Studená a dcera Michala Ambrože Magdalena Ambrožová. Na housle, klávesy a kytaru hraje Radovan Jelínek.

Klíčové hity? Vyřvávačka Pal vodsuď, Špinavý záda a Majolenka, se kterou nadělal Koller spoustu slávy ještě s Lucií.