Navzdory probíhajícímu hokejovému zápasu mezi Českem a Slovenskem se kostel Navštívení Panny Marie v Lučanech zaplnil diváky do posledního místečka, někteří dokonce sledovali koncert vestoje. Pokud hádáte, která světová hvězda mohla lidi donutit, aby oželeli napínavý hokej a šli za kulturou, pak vězte, že těch „hvězdiček" bylo téměř padesát.

O světovost tohoto koncertu se postaral už název: „Objevte s námi Ameriku". Sbor jablonecké Základní umělecké školy Iuventus, gaude! ve spolupráci s lučanským Českým pekařstvím pořádal benefiční koncert na podporu své cesty za oceán na sborovou olympiádu v americkém Cincinnati.

Více než hodinu se mohli diváci v kostele těšit z krásné hudby. Na programu byly především skladby chystané pro obě soutěžní kategorie soutěže World Choir Games, ale stylově zaznělo i několik amerických spirituálů zazpívaných jabloneckými dětmi tak, že by možná i rodilí Američané tiše záviděli.

Škoda, že organizátoři olympiády dětem spirituály v soutěži nepovolili, protože původně jsou psané pro dospělé sbory a s úpravami pro dětský sbor se nesmířili. Ale děti je i tak v USA předvedou na nesoutěžních vystoupeních.

Závěrečné poděkování opravdu velmi štědrým divákům se odehrálo venku před kostelem. Sboristé si totiž připravili vlastní text Bernsteinova hitu America z muzikálu West Side Story. Samozřejmě o čem jiném, než o touze sboru letět za svým snem.

Další hvězdou akce byl Lučanský sen, tedy výborné sladké pečivo, které pro sbor Iuventus, gaude! vymysleli a připravili v Českém pekařství. Zakoupením tohoto zákusku podpoříte sbor na jeho cestě na olympiádu i vy, protože výtěžek z prodeje je určen právě dětem. Obrazně se dá říct, že čím víc budete mlsat, tím dál doletíme.

Stánek s pečivem byl při odchodu prázdný, klobouk na vstupné naopak plný. Tak to má na benefičním koncertu být. Iuvenťáci opravdu moc děkují za podporu, jaké se jim dostalo a dostává.

Ono totiž poslat víc než padesát dětí a dospělých z Jablonce a okolí až do Ameriky je dřina a hlavně to stojí spoustu peněz. Zejména když sborové heslo od začátku bylo: „Buď letíme všichni spolu do Ameriky nebo radši pojedeme všichni spolu třeba do Olomouce, ale žádné vybírání."

Díky obrovské podpoře všech sponzorů a partnerů, jejichž loga zájemci najdou na webových stránkách ZUŠ v sekci Iuventus, gaude! letí opravdu celý sbor.

Zpracovala Ivana Ullmannová