Beznadějně vyprodaná premiéra Swan Legend nadchla diváky ústeckého Severočeského divadla opery a baletu. Tajemno, legendy a příběhy z mytologie dokážou vždy probudit velký zájem. Starodávnou legendu z irské mytologie podpořenou špičkovými tanečními a především stepařskými výkony s pohádkovým příběhem oceňují při vystoupeních i děti a jejich rodiče.
Po úspěšných prvních vystoupeních můžete vstoupit do tajemného světa irských příběhů v pátek 7. listopadu v Městském divadle v Jablonci. Show poté navštíví další divadla českých a moravských měst a vyvrcholí představeními v pražském Kongresovém centru 11. a 12. prosince.
„Swan Legend, neboli Legenda o labuti, vypráví příběh o lásce a trnité cestě ke štěstí, příběh o Oengusovi a Caer. Špičkové taneční výkony sólistů i celého souboru Rinceoirí doplňují výrazné scénické prvky, které diváky vtáhnou do děje,“ popsal Aleš Nejedlo za Adventure agency.
Představení je doprovázeno autorskými skladbami interpretovanými talentovanou zpěvačkou Lucií Černíkovou v roli Iris, kterou bude většina z diváků znát především z Ordinace v růžové zahradě. Její skladby jsou pro diváka třešničkou na dortu připraveného bohatého menu plného bezprostředních zážitků a emocí.
„Energie je patrná z každého tanečního kroku, výrazu i samotné irské hudby. Vynikající výkony členů tanečního klubu Rinceoirí dokazují, že i v české produkci může vzniknout taneční show na vysoké umělecké úrovni,“ poznamenal Nejedlo.
Libreto Legendy o labuti
Oengusovi – irskému bohu lásky a plodnosti se zdá sen, ve kterém se mu zjeví nádherná dívka. Oengus se do Caer neskonale zamiluje. Z této nenaplněné lásky začne chřadnout, a tak se jí vydá hledat.
Otec Caer Ethal, vědom si Caeriny krásy a zároveň jejího zakletí, jí daruje dvorní dámu Seŕrlaid, která ji má chránit před nebezpečím a prověřit sílu lásky případ-ných Caeriních nápadníků. Při svém hledání je Oengus úspěšný a dojde až do dvora Caerina otce a žádá jej o její ruku. Ethal se brání mu dceru vydat a dostanou se do sváru.
Oengus sice ve sporu zvítězí, ale když se jeho vysněná láska změní před očima všech v labuť pochopí, že nebylo v moci Ethala mu vyhovět. Caer se jednou za rok o Samhainu s celou svou družinou mění v labuť a v této podobě rok setrvává až do dalšího Samhainu, kdy opět získává svou lidskou podobu.
Propojují se světy lidí a zásvětí. Oengus se vydává hledat jezero Bel Dracon, na kterém Caer v labutí podobě se svou družinou celý rok žije. Cestou na něj Seŕrlaid přivolá zlobu nebes, aby prověřila sílu jeho lásky. Když i tento nelehký úkol Oengus zvládne objeví se dvě labutě a vedou ho na jezero.
Když konečně jezero nalezne, Seŕrlaid mu dá poslední úkol nalézt Caer mezi ostatními labutěmi. Oengus jí pozná a všechny labutě se promění v krásné dívky. Caer souhlasí stát se Oengusovou ženou, ale pouze za podmínky, že se bude moci vždy na rok proměnit v labuť.
Protože Oengus nechce být na rok od své vyvolené odloučen, promění se v labuť s ní a společně odlétají. Opět se oba světy propojí, aby společně oslavily sílu lásky a šťastné spojení Caer a Oenguse.
Rinceoirí v irštině znamená tanečníci
Taneční klub zabývající se irskými tanci má nejdelší historii působení v ČR. Od roku 1997 se věnuje šíření irské taneční kultury. Jeho hlavním zaměřením jsou především moderní tance soft shoes a hard shoes (tzv. irský step).
Členové souboru jsou též úspěšnými reprezentanty i na mezinárodních soutěžích irského tance v rámci Evropy. Nejprve se připravovali sami, později několik let pod vedením Anne - Marie Cunningham. Přivážejí nejvyšší ocenění a medaile z Milána, Mnichova, Vídně a dalších významných evropských soutěží pod vedením Lisy Delaney - Galal.
Rinceoirí trénují čtyřikrát týdně pod vedením umělecké vedoucí Marie Dernovškové. Součástí tréninků je kromě pečlivého nácviku techniky, tradičních tanců a choreografií i všeobecná taneční průprava – balet i moderní tanec s Věrou Akahomen.
Od roku 2001 pořádá Rinceoirí každý rok Letní školu irských tanců, která je významným workshopem irského tance a v poslední době také hudby a irského jazyka, ve střední Evropě. Od roku 2002 začali do ČR přijíždět první irští lektoři a Letní škola se stala vyhledávanou přípravou tanečníků a hudebníků i ze Slovenska, Polska či Německa.
V roce 2004 byla založena Rinceoirí Irish Dance Academy (RIDA). Jejím smyslem a hlavním cílem je výuka irských tanců pro mládež a širokou veřejnost. Současně je nepostradatelným zdrojem talentovaných tanečníků pro vlastní soubor. V současnosti je škola vedena Kristinou Roztočilovou a na výuce se podílí celá řada dalších lektorů převážně z řad souboru.
Ve třídách různé pokročilosti vyučují irský tanec pro zhruba 120 tanečníků v Praze, v Plzni a v Davli. Do školy jsou přijímány děti od pěti let a horní věková hranice není nikterak omezena.